Vstupte do nového roku s čistým štítem

December 31, 2018


D i g i t á l n í   ú k l i d 

Nevím jak vy, ale já jsem schopná nějakým záhadným způsobem až podezdřele rychle zaplnit paměť nejen na laptopu, ale i v mobilu a na SD kartách u foťáku. Proto je pro mě digitální úklid zvykem, který opakuju i víckrát do roka. Někomu víc organizovanýmu, kdo nefotí každou blbost, ale asi postačí tenhle úklid provádět jen jednou. a proč ne zrovna před začátkem nového roku! Nejdůležitější je, si vše zálohovat na externí harddisk. Potom už se nebojím být nelítostná a vymazat všechny fotky z počítače i mobilu. Dál se vrhám na SD karty. V mobilu procházím aplikace, které už nepoužívám a promazávám zatímco se raduju z přibívajícího volného místa, které budu moci zaplnit něčím z čeho mám rádost. Smozřejmě se prohrabávám i tou stovkou emailů a odhlašuji se od odběrů, které mi jen plní schránku. V laptopu navíc zavítám do itunes a vyházím hudbu, kterou už neposlouchám a knihy, které už jsem přečetla. Uklidím si na ploše a na mobilu seřadím aplikace tak, aby mi alespoň nějakou dobu dávaly smysl. To by člověk neřekl, jakou sílu má takový digitální úklid.

D o p l n i t   z á s o b y   v   p o d o b ě   n o v é   h u d b y,   p o d c a s t ů   a   k n i h

Nově uvolněné místo ale nemusí dlouho zůstat prázdné. Co takhle jej zaplnit užitečným materiálem, který nám pomůže se zlepšovat, být kreativní, učit se a růst. Protože už mým teenagerovským letům dávno odzvonilo, nejsem na tom s objevováním nové hudby zdaleka tak, jako tomu bylo když jsem noci trávila tancováním v baru a sdílením sluchátek se spolužákama ve škole. Často poslouchám těch pár stejných interpretů pořád dokola a tak se alespoň jednou za rok přemůžu a najdu si nějaké nové umělce abych si trochu rozšířila obzory a taky abych po cestě do práce jednou neznala celý text písničky, která mi hraje do uší. Letos jsem znovuobjevila Arctic Monkeys, které jsem pár let neposlouchala a vzbudilo to ve mně spoustu nostalgie. Co rádi posloucháte vy? 


U hudby to ale nekončí. Nedávno jsem se dala do poslouchání podcastů, které si pustím jako kulisu zatímco vařím nebo tvořím a překvapilo mě kolik nového se toho dozvídám a jak moc mi podcasty pomáhají cítit se prostě dobře a spokojeně. Chtěla bych vám do budoucna sepsat ty mé oblíbené, ale zatím spíš tak experimentuju. Jeden, který mě ale už teď moc baví je The Goop Podcast od Gwyneth Paltrow. Letos jsem si také pro pozitivnější začátek roku připravila knížky, které jsem už dlouhou dobu chtěla přečíst, ale pořád jsem to jen odkládala. Před Vánoci jsem je nakoupila v angličtině za super ceny na megaknihy.cz a už je mám připravené na nočním stolku. A které že knihy to jsou? Třeba I know why the caged bird sings od Maya Angelou nebo Women who run with the wolfs od Clarissa Pinkola Estés. Jaké knížky vám v pozitivním smyslu ovlivnily život nebo změnily vaše myšlení?

Branžež, Český Ráj, Zima 2018

V y ř a z e n í   n e p o t ř e b n é h o   o b l e č e n í   a   k o s m e t i k y

Na jarní úklid je ještě brzo ale nikdy není špatný nápad probrat šatník a produkty, které se nám nashromáždily v koupelně, protože nevím jak to my holky děláme, ale nějak samy od sebe tam pořád přibývají. V kosmetice si dávám pozor na expiraci a vyřazuji vše, co mám už podezdřele dlouho. Taky vyhazuju produkty, které mi nevyhovují, ale schovávala jsem si je jen tak z lítosti a nebo "protože se budou jednou třeba hodit". Ani jeden z důvodů není moc oprávněný, protože ta řasenka, která dělá žmolky, nebo ten krém, po kterém mám pupínky se mi opravdu nikdy hodit nebudou. Z šatníku již tradičně vyřazuju kousky, které vůbec nenosím, což poznám tak, že je na ramenou nachytaný prach aneb když říkám šatník, tak tím myslím věšák z ikei s ramínkama. Taky využívám tenhle čas na organizování oblečení, protože evidentně nejsem schopná to vyprané uložit přesně na to správné místo a tak si speciálně pro tohle musím občas vyhranit prostor ve svém (momentálně ne tak moc) zaplněném rozvrhu.

Z a i n v e s t o v a t   d o  o s o b n í h o   r o z v o j e,   k o n í č k ů,   n e b o   z d r a v í.

O Vánocích myslíme na své blízké a jak bychom jim mohli obohatit život. Nezapomínejme ale sami na sebe, protože my sami přece nejlíp víme co je pro nás nejdůležitější a co nám přináší největší radost. V povánočních slevách si tedy ráda hledám dárek pro sebe ale ne jen tak jakýkoliv. Musí to být něco, co mi pomůže být lepší v tom co dělám. Ať už je to kurz keramiky nebo Španělštiny, nová sada pánví na vaření, kolo, nebo kytara. Hledáme to něco, co nás bude motivovat a umožní nám se rozvíjet a realizovat v činnosti, která nás naplňuje. To je v závěru důležité i pro zachování psychického zdraví a řekla bych, že si tuhle odměnu - nebo pochvalu - zasloužíme po tom zvládnutém roce všichni. Já jsem si letos po letech odhodlávání pořídila nový foťák a už teď jsem nadšená se s ním učit fotit a vzít ho s  sebou na cesty, které mě letos čekají a zdokumentovat výrobky, které budu ve volném čase tvořit. 


Přeji vám všem krásný nový rok 2019. 
1 comment

  1. Aký super článok! Dosť ma to namotivovalo urobiť si vo veciach poriadok, ale ako sa teraz učím, tak na to nie je veľmi čas. Podcasty tiež veľmi rada počúvam, najmä v aute alebo autobuse, keďže pri čítaní mi zvykne byť zle, haha. Chcela by som takisto niekedy napísať článok o mojich obľúbených podcastoch. A kníh som za posledný rok veľa neprečítala, takže nejaké super tipy ti ani neviem dať :( a krásny a šťastný nový rok aj tebe!!

    ReplyDelete

© Simply Living. Design by FCD.