Šumivky do koupele s růží

August 1, 2018
Zkoušeli jste už doma vyrábět šumivé koule do koupele? Bath bombs z Lushe jsou sice fajn, ale samotný proces jejich výroby je celkem zábavný a relaxační zážitek. a hlavně ta vůně! S pár ingrediencemi si můžete uplácat tyhle růžové šumivky s lístky sušených růží, které promění vaší koupelnu v luxusní wellness. Navíc obsahují epsomskou sůl, která regeneruje svaly, jedlou sodu, která urychluje hojení a rostlinný makadamiový olej, který po sobě zanechá jemnou a hebkou pokožku. Výroba šumivek je nenáročná a tak se do tvoření můžete pustit i s dětmi.
1 hrnek jedlé sody

1/2 hrnku kukuřičného škrobu

1/2 hrnku kyseliny citronové

1/2 hrnku Epsomské soli

1.8 ml vůně do kosmetiky/mýdla 

4 lžíce Makadamiového oleje

6-8 kapek červeného barviva do kosmetiky

lahvičku s rozprašovačem

formičky (silikon, plast, kov..)

sušené květy růží


Kde sehnat ingredience? Jestli chcete pohodlně vše objednat na jednom místě, pak doporučuji stránku www.tvorivy-svet.cz odkud pravidelně objednávám většinu surovin na výrobu domácí kosmetiky. Pro tyhle konkrétní šumivky jsem od nich použila kukuřičný škrob, kyselinu citronovou, epsomskou sůl, vůni a barvivo, ale najdete tam i zbytek potřebných ingrediencí. Makadamiový a jiné rostlinné oleje seženete v drogeriích DM, v bio obchodech a občas i v obchodě se zdravou výživou pokud mají sekci  s kosmetikou. Jedlou sodu kupuji ve velkých baleních v drogerii, ale najdete jí i ve většině obchodů s potravinami. Jako formu na šumivky můžete použít jednu ze silikonových forem na led z ikea, které má doma snad každý. Pokud hledáte plastové kulaté formy najdete je opět na www.tvorivy-svet.cz nebo třeba také na www.ekokoza.cz. Podobně jako ostatní suroviny, které jsou určené přímo na výrobu kosmetiky a najdete je zejména na eshopech specializovaných na domácí tvoření. Sušené kvítky růží si můžete nasušit sami a nebo koupit na eshopu či v obchodech s bylinkami a kořením. Nepoužívejte dekorační růže nebo jiné sušené květy protože ty jsou ošetřené chemickými prostředky pro lepší vzhled a ty ve vaně mít nechceme.


1. Ve větší míse smícháme suché ingredience - jedlou sodu, kukuřičný škrob, kyselinu citronovou a epsomskou sůl a dobře promícháme vařečkou nebo metličkou.

2. V malé misce smícháme makadamiový olej s vůní do kosmetiky a přidáme červené barvivo pro vytvoření růžové barvy. Hotovou směs přelijeme do lahvičky s rozprašovačem.

3. Za stálého míchání přidáváme olej s pomocí rozprašovače do mísy se suchou směsí. Pokud chcete proces urychlit, můžete olej do mísy pomalu vlévat, ale riskujete tak, že se aktivuje kyselina citronová s jedlou sodou a hotové kuličky nebudou dostatečně šumět.

4. Poté co je všechen olej začleněný do směsi ve velké míse a růžová barva je sytá podle našich představ, je čas vyzkoušet konzistenci. Když hmotu zmáčkneme v dlani měla by držet tvar podobně jako vlhký písek. Pokud je hmota moc sypká, naplníme rozprašovač vodou a za stálého míchání přidáváme vodu dokud nedosáhneme dožadované konzistence.

5. Nakonec si připravíme formičky (postačí třeba ty silikonové na led) a naplníme jejich dno nadrcenými sušenými květy růží a poté na střídačku přidáváme hmotu a růže podle nálady. Jestli používáte plastové formy přímo na šumivky, naplňte obě půlky až po okraj a následně je spojte a protřepejte aby se hmota uvnitř spojila.

6. Šumivky nechte odpočívat přes noc a druhý den je vyklopte z formy a uložte na suché místo, ideální skladování je v pytlíčkách v uzavíratelné krabici, kde si zachovají svou vůni i tvar.


Substituce

I když recept obsahuje jen pár ingrediencí, může se stát, že nějakou z nich zrovna nemáte a nebo se vám nepovedlo ji sehnat. Povíme si, na čem recept stojí a jaké z ingrediencí můžete klidně nahradit a čím. Šumivky nebudou šumivkami bez sody a kyseliny citronové, které v kombinaci s vodou na hladině vytváří oblíbený efekt šumivých koulí. 

Kukuřičný škrob/ kukuřičná mouka pomáhá šumivkám udržet si tvar, ale můžeme ho nahradit jinou hladkou moukou nebo škrobovitým práškem popřípadě tuhle složku úplně vynechat. 

Epsomská sůl je vhodná pro koupel, protože má relaxační účinky a pomáhá ulevit bolalvým svalům. Můžeme ale v klidu použít jakoukoliv jinou sůl. Ideálně třeba sůl z Mrtvého moře a nebo himalájskou růžovou sůl. 

Vůni můžeme nahradit 20 kapkami esenciálního oleje dle našeho výběru, doporučuji namíchat růži a neroli. Obzvlášť pokud chceme aby byl produkt 100% přírodní, vyvarovala bych se vůním do kosmetiky, které často obsahují i syntetické složky. 

Makadamiový olej můžeme nahradit jakýmkoliv jiným rostlinným olejem v bio kvalitě, který máme zrovna po ruce. Postačí i levnější olej jako např. hroznový nebo mandlový.

Barvivo do kosmetiky lze nahradit potravinářským barvivem přičemž počet kapek bude nutný odhadnout podle sytosti barvy, které chceme u šumivek dosáhnout. při jemném obarvení směsi se nemusíme bát že by se nám obarvila i vana. 

Květy růží jsou jen na ozdobu a tak je můžeme úplně vynechat a nebo udělat např. levandulovou variantu šumivek a vyměnit barvivo za fialové a přidat sušenou levanduli.


K tomuto článku jsem navíc natočila i video na youtube, kde se můžete na celý postup podívat od začátku až do konce - nebo od prázdné skleněné mísy až po voňavou koupel plnou růží.


Tak co na ně říkáte? Škoda, že nemůžete přes obrazovku cítit jak voní! 
Post a Comment

© Simply Living. Design by FCD.