Capsule wardrobe, etická móda a proč má smysl je řešit

August 17, 2018


Slow fashion, sustainable, conscious oblečení, etická móda... spoustu pojmů pro jednu důležitou myšlenku, o které se díky bohu konečně začíná víc mluvit. Chtěla bych pravou podstatu slow fashion nechat až na jiný článek, protože si tenhle pojem zaslouží víc než jen pár řádků, ale pokud vůbec nemáte tušení o co se jedná, tak je to hnutí za produkci oblečení bez podporování dětské práce (a celkové vykořisťování levné pracovní síly v Asii) a využíváním udržitelných zdrojů a kvalitních materiálů, které budou mít co možná nejmenší dopad na životní prostředí. Nakupování oblečení u značek, které se soustředí na etickou produkci oblečení je zdánlivě jednoduché řešení tohoto složitého problému, ALE dává vznik dalšímu problému: Etická móda je podstatně dražší než oblečení z obrovských řetězců, které najdeme na každém rohu a v každém obchoďáku. Právě proto, že je oblečení vyráběno s důrazem na to, aby každý, kdo se na jeho výrobě podílí dostal slušně zaplaceno, vyšplhá se konečná cena o několik 100 korun výš. A to je právě ten problém. Normální česká teenagerka, studentka, nebo prostě 25ti letá holka si nežije tak, aby mohla utrácet tisíce korun za jeden eticky ušitý kousek. Tohle ale přesně může vyřešit minimalismus a konkrétně - capsule wardrobe.

Capsule wardrobe je minimalistický šatník vnemž je každý kousek pečlivě vybrán tak, aby se dal kombinovat s jakýmkoliv dalším kusem oblečení, který v něm najdeme. Není to jeden ucelený systém, který musí adoptovat každý, capsule wardrobe odpovídá stylu a potřebám vlastníka a taky se s ním postupně vyvíjí. Protože jde ale o minimalistický projekt, klade se zde důraz na funkčnost, jednoduchost, versatilitu a kvalitu. Hlavní myšlenkou capsule wardrobe je - méně je více. Aneb kvalitní svetr, který vydrží roky a budeme ho rádi nosit jak do školy, tak na večírek se vyplatí víc, než 5 svetrů z H&M, které po pár nošeních ztratí tvar, zežmolkatí, budou kousat a k tomu vyjdou z módy. Oblečení v capsule wardrobe je nadčasové. Nikdy se nestane, že by tak pečlivě vybraný kvalitní kousek už nebyl moderní, protože capsule wardrobe je poskládaná z klasických kousků, které jsou zkrátka daleko za hranicemi toho "co se právě teď nosí". Nejen že je to uvolňující zbavit se stálého sledování trendů, ale navíc vám odpadne ten otravný pocit "panebože nemám co na sebe" při pohledu na plný šatník.

Už asi 3 roky žiju s celkem malým šatníkem. Pravidelně třídím oblečení a to co nenosím odvážím pryč. Nemám problém přiznat si špatnou koupi a vyházet staré oblečení, což bývá takový první a zásadní krok v celém tomhle procesu. Můj problém spočívá v tom, že jsem se odmítala vzdát nakupování ve všech možných H&Mkách, Zarách, Mangách, Bershkách a dalších. a to jen kvůli těm zatraceně nízkým cenám. Říkala jsem si, že si přece nemůžu jako studentka dovolit platit 3000 Kč za boty a nebo 2000 Kč za svetr. Na druhou stranu už mě začaly unavovat nekvalitní materiály výrobců, kteří šetří kde jen to jde. Unavovalo mě přijít domů s pár novými kousky oblečení, ze kterých za pár týdnů už nebudu mít vůbec radost a za pár měsíců už je ani neoblíknu. A potom jsem viděla video od Natálie Pažické, které bych nejradši pouštěla úplně všem jen tak na potkání (video je dole), kde mluví o tom, proč by nás měl šokovat a naopak odradit fakt, že je to oblečení z masových produkcí tak strašně moc levný. Když spočítáme materiál, balení, poštovné, spotřebovanou energii, práci zaměstnanců firmy a konečně i výrobu jednotlivého kousku.. kde je nějaká férová výplata pro člověka, který to naše tričko ušil? a chceme vážně nosit něco, co živí takovýhle průmysl? Já jsem se konečně rozhodla, že já teda rozhodně nechci. Prostě ne. 

Je jedno jestli si budu muset na kvalitní košili 3 měsíce šetřit a pak půjdu a s radostí malého dítěte na kolotoči si jí pořídím a přinesu domů a budu jí milovat roky a pokaždé co jí budu mít na sobě budu vědět, jak se ke mně dostala a jaký to má pro mě význam. 

A tak bych vás chtěla vzít sebou na tuhle capsule wardrobe jízdu a ukázat vám, jak to všechno probíhá od začátku až po (doufejme) ucelený funkční šatník, ve kterém má každá věc své místo a nemusím se za ní stydět. Mějme radost, že žijeme v době, kdy můžeme tyto věci ovlivnit právě tím, do čeho budeme investovat peníze i čas. Máme možnost nakupovat u etických značek. Máme možnost se na tohle téma vzdělat a začít být víc vědomí toho, kam jdou naše peníze a jaký dopad má náš materialistický styl života. A můžeme se sami rozhodnout nepodporovat takovýhle průmysl, i když tak budeme muset udělat pár změn v tom, jak jsme dosud byli zvyklí nakupovat, oblékat se a myslet. Má to smysl!

A tak se můžete těšit na sérii článků zameřených na jednotlivé položky v capsule wardrobe, o tom jak si sestavit tu svou sobě na míru, o etických značkách a kde je sehnat a tak nějak celkově o mých pocitech z téhle změny.


4 comments

 1. Díky za tenhle článek:) Rozhodně se těším na ty další, tohle mě zajímá:) Zdravím!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Díky moc za reakci! také jsem se pro tohle téma nadchla a ráda vidím že je o to zájem :)

   Delete
 2. Úžasný článok, už sa neviem dočkať ďalších :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Moc děkuju :) bude to běh na dlouhou trať ale určitě to bude stát za to.

   Delete

© Simply Living. Design by FCD.