3. Herbárium - Šalvěj

August 21, 2018Dnes se pod lupou podíváme na tuhle výrazně aromatickou bylinku jménem šalvěj lékařská. Jak je možné odvodit podle názvu, mimo její vůni můžeme čerpat i její léčivé účinky a tak podpořit zdraví organizmu a hlavně preventovat nemoce. Je ale často používána v kuchyni i kosmetice. Tahle bylinka má domovinu ve Středomoří a na území dnešního Turecka. Šalvěj je trvalka, která má podobu lehce zdřevnatělých stonků plných dlouhých zelených listů s našedivělým hebkým povrchem. Kvete v květnu až červenci, ale k léčení se využívají především její listy a tak je vhodné květy ostříhávat podobně jako u jiných bylinek. Je náchylná na mráz a proto je dobré šalvěj v květináči přemístit za okno, kde můžeme listy sklízet po celý rok. Na zahradě nebo na balkoně bude bylince nejlépe na slunném a suchém stanovišti chráněném před větrem. Pokud budete rostlinku sušit, je vhodné 2x do roka ustřihnout celé stonky cca 10cm nad půdou a usušit je na sluníčku během letních dní a nebo v pokojových teplotách dobře ventilované místnosti. Další možnosti uchovávání šalvěje jsou například její louhování (macerace) podobně jako jsme si vyráběli v článku o levanduli tady

Salvia Officinalis

Možnosti využití šalvěje jsou opravdu široké. Má protizánětlivé a antibakteriální účinky a je proto používána vnitřně ve formě čaje při zažívacích potížích, křečích, nervových onemocněních i poruchách funkce jater. Je to známá pomocnice při středních problémech. Dále je také prospěšná při rýmě, nechutenství a kašli. Šalvěj se také může používat jako obklad po bodnutí hmyzu a pro léčbu plísní, popřípadě jako celková či lokální lázeň. V tomto případě je ideální silný odvar nebo pár kapek esenciálního oleje rozpuštěného v medu nebo mléce a přimíchaného do vody ve vaně či jiné nádobě. Koupel blahodárně působí jak na vnější tělo tak i na psychiku - odbourává stres, pomáhá se uvolnit a podporuje koncentraci a jasnost mysli. Podobně jako rozmarýna se i šalvěj využívá k oplachování vlasů, protože má schopnost vlasy ztmavit. Šalvěj je také skvělá pro napařování obličeje nebo jako tonikum.

Z nespočtu osobních zkušeností na internetu je zřejmé že se šalvěj také doporučuje na úlevu od menstruačním bolestí a jiných gynekologickým problémů. Mimo koupele či obkladu můžete vyzkoušet vmasírování pár kapek šalvějového esenciálního oleje společně s běžnou mastí nebo rostlinným olejem na dolní část břicha.


Již jsem zmínila esenciální olej i to, že je šalvěj specifická právě svou zajímavou vůní. Využít ji tedy můžeme i v aromaterapii. V difuzéru nebo aromalampě bude pomalá inhalace šalvěje pomáhat k soustředěnosti při učení nebo práci. Šalvěj je spojená s 5. krční čakrou a tak by její vůně měla podporovat vyjadřování a komunikaci - vhodné v práci kde jednáme s lidmi nebo dokonce pomáháme druhým. Je také vhodná při stresu, napětí, úzkostech a depresích. Často ji v obchodech najdete v podobě vykuřovadla, které když doutná má schopnost čistit vzduch právě díky silným antiseptickým a antibakteriálním účinkům šalvěje.

Jedno takové vykuřovadlo si dnes vyrobíme. Postačí vám čerstvá šalvěj a jakékoliv další aromatické bylinky. U tohoto receptu platí že čím víc šalvěje - tím líp. Až výtvor totiž uschne, výrazně se zmenší jeho objem, ale ve své podstatě můžeme vyrobit i maličké vykuřovadlo pokud máme omezenou zásobu šalvěje.

Návod na výrobu vykuřovadla
několik delších lodyh šalvěje 
jakékoliv množství dalších bylinek a kvítí (zkuste třeba růži!) 
provázek 
nůžky

Vezmeme pár stonků šalvěje a dole je svážeme provázkem. Já mám zrovna konopný, ale super je také třeba bavlněný nebo jutový. Vyvarujte se těm chemicky barveným s umělými vlákny. Podélně na šalvěj přidáváme další bylinky jako třeba rozmarýn, tymián, dobromysl, bazalku, levanduli.. je to jen na nás a okolo obtáčíme provázek tak aby byly bylinky na těsno napěchované a nevypadávaly. V poslední vrstvě přidáme ještě květy růže (nebo jiné) na ozdobu a taky pro svou úžasnou vůni. Pevně zauzlíkujeme. Celý svazek necháme usušit cca týden - ideálně ho někde zavěsíme.. třeba na půdě!


Potom je vše připravené k vykuřování. To se dělá tak, že svazek na špičce zapálíme a hned sfoukneme plamínek, který se objeví. Svazek tak začne doutnat a právě tenhle voňavý kouř je skvělý na čištění vzduchu a kde jaká čarodějka vám poví, že se s ním dá očistit nejen vzduch ale i negativní energie, která se nashromáždí v místnosti, na objektu, nebo i na člověku. Kouř by se neměl vdechovat přímo, ale raději ho nechat rozplynout v místnosti zatímco myslíme na to, jakou pozitivní myšlenku a energii bychom v místnosti nebo v člověku chtěli vyvolat. 

Myslím že je to super rituál, který se datuje až k úplným počátkům lidstva a tím má určitou hloubku nehledě na to jestli opravdu zahání různé duchy a negativní myšlenky. Jde jen o to, jakou důveru mu my sami dáme. Už jsem ale slyšela od spousty lidí, že jim tenhle  jednoduchý rituál pomohl s aklimatizací v novém bytě, nočními můrami, úzkostmi atd.
Co vy na to?Zdroje:
https://www.jaktak.cz/jak-pestovat-salvej-lekarskou.html
https://cs.wikipedia.org/wiki/Šalvěj_lékařská
https://www.aromafoundry.com/blogs/aroma-foundry/sage-oil-uses-description-recipes-precautions
https://www.naturalfoodseries.com/sage-essential-oil-11-benefits/
https://www.organicfacts.net/health-benefits/essential-oils/sage-essential-oil.html

3 comments

 1. Karolínko, to je krásný článek! Bylinky jsou zázračné a šalvěj je pro mě neodmyslitelná součást domácí lékárničky. Používám ji nejčastěji na záněty dásní. Překvapivě je to ta jediná věc, co mi skutečně zabírá a už roky zachraňuje, kam se na ni hrabou všechny léky!
  P.S.: Děkuju za komentář u mě na blogu ohledně vlasové analýzy a omlouvám se za pozdní odpověď, byla jsem na dovče. Na analýzu jsem šla do pražského centra Avasa, moc ho neznám, byla jsem tam poprvé a asi víc než samotná analýza mě zachránilo doporučení ohledně česání :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. To je skvělý tip! určitě jednou vyzkouším i na sobě až bude příležitost. A moc děkuju za odpověď :) asi tam někdy zajdu, ale s česáním podle tvého návodu už začínám. Doufám, že sis dovču užila!

   Delete
  2. Česání zkus, budu ráda, když mi dáš vědět výsledky - jestli to fakt funguje, nebo je to jen moje placebo :D Dovču jsem si užila moc, ale přiznám se, že s česací kulturou to tam šlo do háje... tak zase doma pilně češu :D

   Delete

© Simply Living. Design by FCD.