Přírodní lékárnička (nejen) na cesty

June 26, 2018Chystáte se o prázdninách na dovolenou? Pak je tento článek stvořený právě pro vás. Ať už jedete s partou pod stan, k moři za romantikou, nebo za dobrodružstvím do Himalájí, těchto pár přírodních produktů (nebo jejich obdob) vám určitě přijde vhod. Spousta lidí už pomalu vyměňuje bedýnku plnou léků za tradičnější domácí apotéku plnou olejíčků, mastí a hojivých tinktur. Kdo můj blog zná tak ví, že i já jsem velký fanoušek míchání si vlastních léčivých "lektvarů". Ale na cestách jsou naše možnosti zredukované na jednu malou taštičku a tak je nutné si z té velké sbírky esenciálních olejů vybrat ty co možná nejvšestranější a nejúčinnější. Přesný obsah cestovní lékarničky se bude lišit podle toho, kam jedeme, ale takový ten základ bude stejný. Dnes si povíme, co by mělo tvořit základ přírodní lékarničky na cesty a co by v ní rozhodně nemělo chybět. 


Měsíčkový krém 
Měsíček má blahodárné účinky pro naši kůži. V připadě popálení (i od sluníčka) nebo poranění urychluje hojení ran i jizev a k tomu zklidňuje a regeneruje podrážděnou pokožku. 

Chladivý gel (ten můj je od Just se šalvějí) 
Je všestraným pomocníkem při námaze nebo bolesti svalů. Zklidňuje otoky a podrážděnou pokožku. Osvěží, prokrví a zároveň léčí. Je ideální na namožené svaly po sportu či dlouhých tůrách. Dobrou alternativou je také arnikový gel, který obsahuje eukalypt či mátu pro extra chladivý účinek.


Neutrální krém 
Neutrální krém jako nosič esenciálních olejů je vhodný pro masáž poraněných míst nebo bolavých svalů. Můžete použít jakýkoliv, který máte oblíbený - já vozím Niveu nebo po domácku vyrobený (nezapomeňte že doma vyrobené krémy potřebují konzervant). Navíc vozím havlíkův přírodní zázrak, který má sám o sobě hojivé účinky, ale můžu k němu vždy přimýchat jeden z níže uvedených esenciálních olejů.

Esenciální olej Tea Tree
Tea tree EO je silně protibakteriální a antiseptický. Má také desinfekční účinky a proto se bude hodit hlavně těm co nejedou do 5ti hvězdičkového hotelu. Použití tea tree je opravdu široké. Můžeme ho aplikovat na jakékoliv poranění, popálení, opary, plísně, ekzémy, boláky, vyrážky i štípance od hmyzu. Nejen že zabrání růstu bakterií v ráně, ale také urychlí přirozený proces hojení. Údajně také odpuzuje klíšťata, ale není nic nad kvalitní repelent. 

Esnciální olej Citron
Možná vás to překvapí ale citronový EO je přeborník v desinfikování organismu zevnitř. Ačkoliv jsou rozdílné názory na vnitřní použití esenciálních olejů podle toho kterou školu aromaterapie si vyberete, citron se často doporučuje při trávicích potížích přičemž dokáže zbavit organismus plísní a jiných nežádoucích mikrobů. Obzvlášť na cestách v zemích, kde je průjem častou reakcí na místní jídlo a vodu si nezapomeňte vzít citron EO a nakapat 2-3 kapky do sklenice s vodou. Dokonce i skvěle chutná, já ho občas do vody přidávám i jen tak doma :) 

Esenciální olej Levandule
Na konec si zmínímě naší starou dobrou známou klasiku - levanduli. Hvězdu v hojení ran i popálenin a jiných podráždění kůže včetně vyráček a ekzémů. O tyto problémy se ale postarají i výše uvedené esenciální oleje a tak proč je levandule nepostradatelnou součástí naší cestovní lékárničky? Prozatím jsme se hlavně zaměřovali na fyzické problémy a jejich léčení, levandule má ale pozitivní účinky na našem mentálním zdraví: zklidňuje stres i úzkosti, pomáhá při nespavosti a navíc je skvělá při nevolnosti nebo migréně, což jsou časté problémy obzvlášť na cestách. Levandulový EO můžeme inhalovat, přidat do koupele či nosiče (krému nebo oleje) a masírovat spánky, unavená ramena a zápěstí před spaním. Levanduli můžeme navíc použít jako parfém a nebo jí osvěžit vzduch ať už jsme kdekoliv. 


Tak šťastnou cestu a nezapomeňte do komentářů napsat co nikdy nezapomenete do kufru přibalit vy! :) 
1 comment

  1. Skvelé! Ja by som sa zase nepohla bez svojich vitamínov na vlasy, ak mám tie viac nepotrebujem :D

    ReplyDelete

© Simply Living. Design by FCD.