2. Herbárium - Rozmarýna

June 15, 2018


Po delší době přináším jeden naučný článek o další populární bylince, kterou má určitě spousta z nás v květináči na balkóně, za oknem a nebo na zahrádce. Řeč je o rozmarýně nebo také rozmarýnu lékařském. Tradice využívání léčivých sil rozmarýny sahá až do starověku kde byla hojně oblíbená Římany a Řeky, kteří jí jako symbol lásky aranžovali na svatebních ceremoniích a přidávali tuto voňavou bylinku do věnce, který zdobil něvěstiny vlasy. Dnes se rozmarýna používá jak v kuchyni tak i v kosmetice a léčitelství. Její esenciální olej podporuje růst vlasů, zrychluje krevní oběh a zvyšuje koncentraci (o schopnostech esenciálního oleje z rozmarýny se budete moci do hloubky dočíst v budoucím článku, který bude zaměřený právě na léčivé esenciální oleje). Nakonec si ukážeme jednoduchý ale účinný recept z rozmarýny, který ocenní kdejaká dlouhovláska. 
Rosmarinus officinalis

Rozmarýna má podobu keříku se stálezelenými listy, které ovšem můžou spolu se stonky zdřevnatět, pokud rostlina začne dorůstat větších rozměrů a vytvoří si tak zespodu silnější větvičky. Na začátku jara a na konci podzimu můžeme zaznamenat drobné namodralé nebo bílé kvítky, ale ta typická a silná vůně rozmarýny je ukrytá v jehličkovitých listech, které můžeme sklízet po celý rok. V mrazech hrozí že rozmarýna umrzne a tak je vhodné ji před zimou přesunout do chladné místnosti. Stejně jako levandule, rozmarýna pochází ze středomoří a tak potřebuje hodně sluníčka a nevadí jí když půda před zaléváním úplně vyschne. Pokud si koupíme malou sazeničku rozmarýny do květináče, první rok poroste velmi pomalu a budeme moci naplno sklízet až v druhém roce. Proto pokud chcete rozmarýn hojně používat do kosmetiky a na vaření, doporučuji pořídit rostlinku která má alespoň 15 cm. 

Tip na urychlení růstu: zasaďte rozmarýnu do velkého květináče spolu s mátou a bazalkou. 


V kosmetice byla rozmarýna oblíbená už u našich babiček a to jako kondicionér na vlasy pro svou schopnost urychlit růst a podpořit lesk i zdraví našich vlasů. Použivá se také v mastích na úlevu bolesti svalů a prokrvení končetin. Ve formě oleje potom také na úlevu od trávicích potíží a nevolnosti. Díky svým antioxidačním účinkám je často doporučována jako přírodní konzervant do domácí kosmetiky. I když je schopná životnost produktu o pár dní prodloužit, chtěla bych varovat domací kutily, že do kosmetiky, která obsahuje vodu, je nutné přidat opravdový konzervant s širokým spektrem účinnosti a nespoléhat jen na bylinky. Ačkoliv jsou hojivé účinky rozmarýny spolu se svou vůní dost silné, nemůžeme očekávat, že zabrání růstu bakterií a plísní v po-domácku vyrobených produktech, které jsou samy o sobě vysoce náchylné k růstu všech možných breberek. 

V kuchyni se sušená rozmarýna přidává tradičně k masovým pokrmům, ale je taky ideálním kořením na pečené brambory, kde podle mě nesmí chybět. Silné aroma se dá použít jako odpuzovač molů v šatníku a to ideálně ve formě vonného pytlíčku, který si snadno vyrobíte doma. Esenciální olej z rozmarýny můžete nakapat do difuzéru nebo aromalampy a podpořit tak soustředěnost a nebo ulevit od stresu. Některé zdroje uvádí, že rozmarýna napomáhá zlepšit paměť a tak usnadňuje učení. Já ji vždy přidávám do difuzéru, když se musím učit nebo soustředit na psaní a myslím, že opravdu pomáhá s koncentrací. Pro paměť existuje spousta dalších bylin jako například ginkgo biloba, ale nesmíme zapomínat, že pamět se musí procvičovat a žádná bylinka za nás mozek namáhat nebude. Ve stáří by přílišné zapomínání mohlo signalizovat i vážnější choroby a tak je důležité si uvědomovat nejen pozitivní účinky bylinek ale i vnímat jejich hranice a zajít včas k doktorovi. 


Recept: Rozmarýnový čaj na vlasy

Jak už jsem zmínila, rozmarýna je jedna z těch nejlepších bylinek co se týká péče o vlasy. Jako recept pro tuhle bylinku si tedy připravíme rozmarýnový nálev, kterým potom můžeme oplachovat vlasy a tak podpořit jejich růst i lesk a zabránit třepení konečků. Tyhle vlasové nálevy, nebo čaje, jak jim řikám já, jsou úžasně jednoduché a tak se rychle zařadily do mojí péče o vlasy.

Teď už samotný návod. Natrháme pár větviček rozmarýny, třeba dvě nebo tři a v hrnci je zalijeme vodou. Vodu neměřím, ale od oka odhadnu půl litru až 1 litr. Pokud máte vlasy krátké, postačí i čtvrt. Můžete do vody přidat i jiné byliny jako třeba levanduli, tymián nebo šalvěj (ta vlasy umí ztmavit). Vodu přivedeme k varu a poté zapokličkujeme, odstraníme hrnec z ohně a necháme 2-3 minuty louhovat. Nálev necháme vychladnout a až bude mít pokojovou teplotu můžeme přidat i esenciální oleje dle našeho výběru, já občas přidám levanduli nebo růži. A vlasový čaj je hotový! Vlasy po umytí polijeme nálavem a pro důkladné vyživení konečků je vždy nejprve ponořím do nádoby s nálevem a až poté opláchnu celou délku vlasů včetně vlasové pokožky. Tam bude nálev nejitenzivněji stimulovat růst skrze zrychlení cirkulace krve přímo u vlasových kořínků. Zdroje:
http://www.zahradaapriroda.cz/rozmaryn-lekarsky-pestovani-a-pouziti/
http://bylinkopedie.cz/rozmaryn-lekarsky/
https://en.wikipedia.org/wiki/Rosemary
https://www.hairbuddha.net/rosemary-hair-rinse-darkens-hair-stimulates-growth/

Post a Comment

© Simply Living. Design by FCD.