Jarní úklid v souladu s přírodou

April 7, 2018


Moje nejoblíbenější období je tu! Období, kdy se všechno pomalu probouzí z dluhého zimního spánku a mně se tělo plní energií a hlava inspirací. Spousta lidí považuje jaro za prostor pro nové začátky a dobu, kdy je každý plán zrealizovatelný. Ještě před tím než vypukne všechno to nadšení a tvoření, existuje podle mě jeden důležitý krok a tím je důkladně uklidit prostor, ve kterém žijeme. Možná je to jeden pokoj a nebo jen jedna postel a psací stůl, pro někoho jiného to může být celý dům i se zahradou. Tak jako tak, jarní úklid se týká nás všech a stejně jako jsme motivovaní chodit ven, být na sluníčku, dýchat čerstvý vzduch a jíst dobré jídlo, zorganizováním prostoru kolem nás pomůžeme dosáhnout klidu mysli a tak i vytvoříme ideální startovací čáru k tomu, rozjet tenhle rok naplno. Minulé jaro jsem vám představila pár nevšedních technik, jak můžete osvěžit nejen fyzické věci u vás doma, ale i vyčistit za zimu nashromážděnou energii. Článek najdete tady. Jestli se ale chcete dozvědět jak úžasně jednoduchá je výroba domácích čistících produktů a rovnou se inspirovat mými oblíbenými recepty, tak zůstaňte tady :) 

Co se týká domácí výroby prostředků na úklid, myslím, že trochu pokulhává za populární výrobou kosmetiky. A přitom čistíme naší domácnost jedním nebo druhým způsobem každý den. Nebo alespoň bychom měli :) Když ale umýváme nádobí prostředkem který nesmí přijít do úst, leštíme nábytek sprejem, který se nesmí dostat do očí a pereme prádlo práškem, který ve styku s kůží vyvolá podráždění nebo i alergii, možná je něco špatně. Většinou ani nevíme co v přípravku je. Ale jakmile vidíme šmouhu na zrcadle hned po něm sáhneme, protože jsme tak naučení. Pak jsme ale překvapeni, že šmouhu odstraní i obyčejný ocet s vodou. A nebo že většinu čističů můžeme vyrobit jednoduše smícháním alkoholu s desinfekčními a antibakteriálními esenciálními olejemi. Myslím že si všichni rádi vyzkoušíte trošku té domácí alchymie, až si přečtete následujících pár receptů. A to nejlepší? voní přesně podle vašich představ!


Koupelna

1/3 jablečný ocet, 2/3 destilovaná voda, pár lžiček citronové šťávy nebo 5 kapek citronového esenciálního oleje a tea tree esenciální olej smícháme ve skleněné lahvičce s rozprašovačem

Univerzální "všechnočistič"

2/3 destilovaná voda, 1/3 jablečný ocet, 10 kapek citronového esenciálního oleje + 10 kapek oleje dle vašeho výberu, moje oblíbená je levandule. Opět smícháme ve skleněné lahvičce s rozprašovačem. Hodí se hlavně na různé povrchy v kuchyni. 


Osvěžovací sprej na textil

2/3 destilovaná voda, 1/3 vodka, 15 kapek esenciálního oleje podle vašeho výberu (je možné je i různě namíchat). Moje oblíbené vůně jsou například grep nebo bergamot se santalovým dřevem nebo jinou dřevinou. Sprej můžeme použít například k osvěžení pohovky, zvířecích pelíšků, nebo dek. Ideální bude v malém rozprašovači, který vytváří jemnou mlhu a tak nebudou zasažená místa vlhká.

Sklo a zrcadlo

v rozprašovači smícháme 1/3 destilovaná voda, 1/3 jablečný nebo bílý ocet, 1/3 vodka a 10 kapek esenicálního oleje. Doporučené kombinace: 5 kapek borovice + 5 kapek bergamot nebo 7 kapek pomeranč + 2 kapky skořice + 1 kapka hřebíček.


Pasta pro odstranění mastnoty 

v misce promícháme pár lžic jedlé sody (záleží na velikosti prostoru, který čistíme) se stejným množstvím mořské soli a tea tree esenciálním olejem. Poté přidáme šťávu z půl až jednoho citronu a pár lžic jablečného octu. Vzniklou pastu naneseme houbičkou nebo lžičkou na sporák/troubu a necháme pár minut působit. Poté vydrhneme kartáčem a pokud je potřeba můžeme obzvlášť nepovolné oblasti navíc postříkat univerzálním čističem (recept nahoře). Pro rychlé vyčištění trouby a sporáku musím doporučit parní čistič, o kterém vám vzápětí řeknu více, protože mi změnil celý přístup k úklidu.

Bonus: Parní čistič

Tenhle pomocník je nový přírůstek do naší domácnosti, který jsme pořídili asi před dvěma měsíci hlavně pro důkladné čištění matrací a koberců, které se stali terčem nehod našeho štěněte. I když to není žádný přírodní přípravek, nemůžu si pomoct a musím vám o něm říct, když už jsme u toho úklidu. Když jsem ho pořizovala, ani jsem netušila jak široké bude mít použití a jak moc mi usnadní život. Nejen že se dokonale postaral o matrace i koberec, ale nic lepšího na odstraňování zapečené mastnoty na troubě a sporáku neznám. Dá se použít vlastně na jakýkoliv povrch a zkoušela jsem ho i na dřevo, kachličky, interiér auta a dokonce i na oblečení, u kterého tedy musím říct, že kvůli úhlu, kterým je potřeba oblečení napařovat bude vhodnější použít přímo páru určenou na oděvy, ale i to se s ním dalo. Když jsme bydleli v Americe, všimla jsem si, že tyhle parní čističe jsou tam úplnou samozřejmostí - podobně jako třeba snad každý má doma vysavač. Bohužel se mi při naší poslední návštěvě jeden takový nevešel do kufru a tak jsem hledala podobný na českém trhu. Tenhle Aquasim od ETA byl skoro jediný, neprofesionální parní čistič, který jsem našla a k tomu byl i za překvapivě super cenu. Koupila jsem ho na mall.cz a jen se tiše divím, že ho zatím nemá každý, protože já už si bez něj úklid ani nechci představit!Post a Comment

© Simply Living. Design by FCD.