DIY: Tkací stav

February 16, 2018


Taky se rádi učíte nové ruční práce nebo způsoby jak kreativně zaplnit volný čas? Já jsem asi už navždycky zamilovaná do ručně vyráběných nástěnných dekorací, tapiserií, koberečků a hlavně všech těch úžasných vzorů na nich. A tak vždycky když najdu novou techniku jak tyhle krásky vyrábět, jsem celá nedočkavá ji vyzkoušet. Rámy na tkaní, nebo taky takové menší tkalcovské stavy můžete samozřejmě koupit na internetu a nebo v obchodě s uměleckými potřebami. Já jsem se ale jako správný kutil hned vrhla do výroby toho svého a musím říct, že ničeho nelituju. Nejen že jsem ušetřila (kupované stavy můžou stát třeba 800 Kč), ale taky to byl relaxační proces, na který jsem teď patřičně pyšná :D 

Jestli vás tkaní taky zaujalo, podělím se s vámi o postup výroby vlastního stavu/rámu. Výroba zabere 1-2 hodiny a celková cena je okolo 200 kč, ale záleží na tom, co už máte doma. 

malířské plátno (moje je v rozměru A2 z Nanu-nana)
100 hřebíků délky 2-3 cm
pravítko/metr  (ideálně v palcích ale cm postačí)
dřevěnou kulatou tyčku (širokou minimálně stejně jako rám na výšku)
šroubovák
nůžky
kladivo
bavlnku/provázek/vlnu
jehlu (ideálně se zahnutou špičkou)
tužku
po případě: brusný papír, pilku, pruh kartonu/čtvrtky


Než začneme tak si ještě trošku "zababicujeme" :D Místo malířského plátna můžete použít rám obrazu, který najdete na půdě nebo na blešáku. Fungovat bude i takováhle korková nástěnka, kterou vám předvádí moje modelka a věrná asistentka Maya.  Dál taky jehlu, kterou jsem zmiňovala potřebujete až na tkaní, takže rám můžete vyrobit i pokud zahnutou jehlu nemáte a až pak jít hledat do galanterie. Tkát se dá samozřejmě i bez zahnuté jehly, jen je to mnohem jednodužší. Poslední drobnost, šroubovák je jen na vyndávání svorek z rámu plátna, pokud používáte obraz nebo nástěnku, nebudete ho potřebovat.1. Pomocí nůžek nebo nože odstraníme plátno z rámu. Svorky můžeme nechat v rámu, protože budou na zadní straně stavu, ale perfekcionisti je samozřejmě můžou vyndat plochým šroubovákem. Pokud má váš rám ve prostřed laťku jako ten můj, vyndejte svorky, které ji drží nebo ji odřízněte. Vytvořené ostré hrany nebo třísky po vyndávání svorek můžete uhladit pomocí brusného papíru. Pokud se rohy rámu během průběhu uvolnily a rám nedrží pevně svůj tvar, můžete zbylé svorky zatlouct do jednotlivých rohů rámu doprostřed místa, kde se spojují dvě strany (laťky), čímž se celý rám zafixuje.

2. Připravený rám položíme na výšku před sebe a na obou kratších stranách odměříme 1 cm od vnitřního kraje a uděláme značku. Dvě značky spojíme ryskou. Teď se nám bude hodit pravítko v palcích, pokud ho máme, budeme označovat půl palce od začátku až do konce rysky. Pokud používáte cm, oznčte každých 1,4 cm. 1 cm nad ryskou narýsujeme druhou rovnoběžnou rysku a na ní odměříme čtvrt palce / 7 mm, označíme a od vzniklé značky značíme opět každého půl palce nebo 1,4 cm.  To stejné provedeme na opačné straně rámu.

3. Když je vše narýsováno, vezmeme hřebíčky a do každé značky jeden zatlučeme cca do půlky. Dáváme si pozor aby hřebík nevykukoval ze zadní strany rámu, ale aby byl dostatečně ukotvený ve dřevě. Hřebíky by tedy v závěru měly být "cik cak" ve dvou řadách. 

4. Teď už zbývá jen natáhnout bavlnku okolo každého hřebíku. Začneme na libovolné straně a přivážeme ji dvěma uzlíky k prvnímu hřebíku. Dál už jen bavlnku vedeme k hřebíku na protější straně, za který ji zahákneme a vrátíme se k dalšímu hřebíku. Bavlnku příliš neutahujeme, ale nesmí být volně prověšená. Nakonci bavlnku ustřihneme a přivážeme k poslednímu hřebíku. Vyzkoušíme pevnost bavlnek tak, že dlaní vytvoříme tlak na povrchu natažené osnovy a když dáme ruku pryč, vlákna by měla pružit a vrátit se zpět do původního stavu. Jestli se tak nestalo a osnova zůstala prověšená, bavlnku utáhneme tak že ji omotáme okolo posledního hřebíku.

5. Dřevěnou kulatou tyčku (ta moje je z dřevěného ramínka z ikei) střídavě protkáme skrze nataženou osnovu a než začneme tkát s bavlnkou, můžeme ještě přidat obdelník vystřižený ze čtvrtky nebo kartonu, který propleteme opačným směrem od dřevěné tyčky a posuneme na spodní stranu až k hřebíkům. Tkát bavlnku/vlnu budeme až od tohoto kartonu díky kterému budeme mít na konec prostor pro odstřižení a zavázání jednotlivých vláken z osnovy.


Tak co vy na to? Doufám že se vám tohle DIY líbí! Já se od tý doby, co ho mám, od stavu nemůžu odtrhnout. což teda asi není úplně ideální, když mám zrovna psát bakalářku, ale kdo si hraje, nezlobí, že jo? Post a Comment

© Simply Living. Design by FCD.