Znáte minimalismus?

January 15, 2018


O minimalismu se v poslední době hodně mluví. Pokud jste o tomhle konceptu ale neslyšeli, možná si říkáte, že to je zase nějaký "trendy" hnutí a nebo výmysl mileniálů? asi od každého trochu. Pro mnohé se ale minimalismus stal životním stylem. a i mě jeho myšlenka nadchla. Ještě aby ne.. v dnešní době plné materialismu, kdy se hodnoty přenesly z nehmotných radostí na náramky z Pandory a nová auta, která musíme ještě k tomu vystavovat na sociálních sítích, abychom dostali potvrzení od našeho okolí, že zaznamenali námi nově nabité bohatství a o to úspěšnější životy. Minimalismus jde proti tomuto proudu konzumní společnosti a snaží se poukázat na výhody skromného života, který je na druhé straně bohatý v zážitcích a jejich plném prožívání.

Jak to všechno začalo... Pár takových lidí co dosáhlo na vrchol své kariéry, žilo ve vilách v LA a nosilo košile jen jednou, než je mrsklo do koše si uvědomilo, že všechny ty věci, kterými si zaplňovali životy jim vlastně nepřináší radost. Protože ty věci, o kterých si mysleli, že jsou důležité a ty věci, za kterýma se neustále hnali, v závěru nebyli nic víc než jen věci. A tak všechny tyhle naakumulované věci začaly představovat překážky v jejich životech. Co tu popisuju jsou příběhy dvou kluků, kteří založili skupinu The Minimalists a natočili dokument (doporučuju shlédnout) o tomhle rozvíjejícím se hnutí. Rozhodli se prodat svůj majetek, zkončit v práci, dát všechny svoje potřebnosti do kufru a vyzkoušet si svobodu minimalisty. O jejich projektu a o tom, jak jim minimalismus změnil nejen myšlení, ale i život mluví ve zmiňovaném dokumentu.

Chápu, zní to trošku extrémě. Končit práci ani prodávat střechu nad hlavou ale nemusíte. Minimalismus je pro všechny a nejvíc ho potřebují právě ti, kteří na svých nepoužívaných věcech nejvíc lpí. V minimalismu si každý nastavuje svoje vlastní pravidla a měřítka pro to, co zůstává a co musí jít. Zatímco někdo se rozhoduje pouze po funkční stránce - "používám to?", jiní se řídí pravidlem - "dělá mi to radost?". Jakékoliv pravidlo zvolíte pro sebe, účel zůstává stejný: vytvořit si v životě místo pro opravdu důležité věci a soustředit se na kvalitu a ne na kvantitu. Milovník fotografování si ponechá všechny ty stativy, světla a objektivy, zatímco makeup artista bude potřebovat šuplíky plné rtěnek a očních stínů. Minimalismus je tedy šitý na míru pro individuální potřeby těch, co mají sílu odříct si věci, které doopravdy nepotřebují. A s ušetřenými penězi, můžete potom jet na tu vysněnou cestu do Argentiny, nebo si zaplatit kurz vaření, co jste vždycky chtěli a obohatit svůj život o zážitky, radši než o bezvýznamné předměty.

Co si o tomhle konceptu myslíte? Chtěla bych tento rok věnovat právě minimalismu a postupně ze svého bytu vyřadit věci, které mi tu akorát překáží. Jestli chcete do něčeho podobného jít semnou, v příštím článku bude jednoduchá challenge, kterou můžete vyzkoušet a krůček po krůčku vytvořit víc místa u sebe doma i ve svém životě.
Post a Comment

© Simply Living. Design by FCD.