Jak podpořit růst vlasů

November 27, 2017


Když jsem byla malá, mamka mě nechala ostříhat úplně na ježka. Prej, že jí to připadalo originální.. a taky jedna paní povídala, že to zahustí vlasy. Takže všechny holky měly takový ty dlouhý copy až po pas a nebo alespoň to mikádo "podle hrnce", ale já jsem kolem chodila hezky "na kluka" a ani ty náušnice to nezachránily. I když bych nejradši vyházela z okna všechny albumy z tohohle období, už jsem to mamce odpustila, ale asi to ve mě zanechalo ten obdiv, který mám pro dlouhé a zdravé vlasy. Už několik let si pěstuju ty svoje. Ale ne nějak obsesivně, kdy bych měla panickou hrůzu z nůžek a brečela nad každým centimetrem. Místo toho se zaměřuju na správnou péči, čtu články, složení produktů a poslouchám rady těch princezen s vlasama jako závoj a namlouvám si, že to není jenom genetikou, ale určitě mají nějaké to tajemství. Je sice pravda, že struktura vlasu; to, jestli jich máte spíš hodně nebo málo, tenký nebo hrubý, mastný nebo suchý, rovný nebo kudrnatý bude daná genetikou. Ale to jen ovlivní jaký způsob péče budou vaše vlasy potřebovat. Se správným přístupem můžou být každé vlasy zdravé, lesklé a dlouhé a tady jsou nějaké tipy pro jejich rychlejší růst.

zastřihávání konečků
Znám ten pocit, když si necháváte narůst dlouhé vlasy a tak hrozně moc to trvá a potom, když je vidět nějaký progres tak si všimnete, že vaše konečky by potřebovaly oživit. Taky znám holky, které šly tohle oživení provést ke kadeřnici a odcházely s brekem, protože to známé zastřižení konečků zkončilo mikádem. Ale je důležité si uvědomit, že to jsou prostě jenom vlasy, které dorostou. Pokud se chcete vyhnout nepříjemnostem u kadeřnice, prostě si konečky stříhejte doma.. poproste kamarádku, kluka, mamku, taťku. Ustřihnout rovnou čáru zvládne snad každý a podle mě, vlasy zastřižené do rovna bez nějakých složitých vrstev stejně vypadají nejvíc sofistikovaně. Pokud sofistikovanost zrovna není váš "look" dá se naučit spoustu šikovných triků pro stříhání vlasů na youtube. Já u kadeřnice nebyla už roky a kdyby mohly, tak by moje vlasy i peněženka skákaly radostí. Jo a na dotazy jak často zastřihávat, záměrně se vyhýbám určovaní nějakého přesného úseku, protože každému se konečky třepí jinak a růst vlasů je taky individuální. Myslím ale, že je vhodné je zastřihávat vždy, když vidíte rozstřepené konce, protože ty se budou jen dál a dál třepit, což povede k tomu, že se zastřihávání konečků změnít v ostříhání 10 cm. 

sbohem žehlení, foukání a kulmování
Pro někoho možná trochu radikální krok, já jsem ale fén přestala používat hned co jsem se odstěhovala od našich a myšlenky se z fénu tak nějak přesměrovaly na koupi ledničky, pračky a postele. Vlasy si myju jen večer a než jdu spát tak jsou skoro suché. Za celé ty roky jsem nikdy neměla moment kdy bych si řekla "achjo to je škoda, že nemám fén." S kulmou a žehličkou je to horší. Jsem z generace kdy nás - třináctiletý holky zaplavil marketing žehliček na vlasy a najednou nám všem přišlo, že bez toho abychom měly vlasy rovný jako hřebíky ani nemůžeme vylézt na ulici. Je těžký tuhle představu v sobě zlomit, pokud jste někdo kdo si vlasy žehlí, ale jde to! K tomu je ještě těžké zlomit ten začarovaný kruh, do kterého se žehlením dostanete; aneb zničený vlasy - pomůže jen žehlení - dlouhodobě víc ničí vlasy - ještě víc žehlení. A stejně tomu je i u kulmování. Je pravda, že se vlasy budou nějakou chvíli vzpamatovávat, můžete ale vyzkoušet různé účesy, které se dají vytvořit bez spalování vlasů.. třeba různé copy, drdoly, vlny z natáček atd. Navíc na tohle téma plánuji článek. No a jestli i tak pro vás tohle zní nereálně, zkuste alespoň limitovat používání horka na vlasech na řekněme jednou týdně. a možná postupně zjistíte, že to je bez žehlení nebo kulmování snažší než se zdá.


méně chemie
Jak už jsem psala v minulém článku, chemie škodí nejen vlasům, ale často i pokožce hlavy a našemu tělu. Vybíráním vlasové kosmetiky, která obsahuje méně chemie a substituje škodlivé složky za ty přírodní, nebo kupováním certifikované bio kosmetiky, která podléhá různým normám, ovlivníte kvalitu i vzhled vašich vlasů. Dále barvy na vlasy, které byly až donedávna problém sehnat v přírodním provedení, se pomalu ale jistě dostávají na český trh a už je tu i celkem pěkný výběr. Na Biooo.cz si vybere snad každý a také je zde možnost vyzkoušet hennu, kterou koupíte třeba v Lush nebo od nové české firmy Voono

masáž hlavy
Nevím jestli víte, že při šamponování vlasů, kdy masírujete pokožku hlavy, vlastně stimulujete růst vlasů skrze prokrvování vlasových kořínků. Co u mě posunulo celý tenhle proces o level výš byl tenhle masážní kartáč na hlavu od značky Kent, která je světově známá kvalitou, co se týká hřebenů a kartáčů na vlasy. Kartáč opravdu skvěle masíruje, ale co mě nadchlo nejvíc je to, že napění každý šampon a to i ty, které kvůli přírodním ingrediencím a chybějícím sulfátům moc nepění. Šampon by se ale na vlasech neměl nechávat moc dlouho, protože potom vlasy vysušuje a proto můžete vlasovou pokožku masírovat i mimo sprchu. Stačí jen tak na sucho rukama a nebo použít esenciální olej pro ještě další aromaterapeutické účinky. Masírovat také můžete pár hodin před mytím vlasů s rostlinným olejem (tady je recept) a poté důkladně omýt šamponem. Nejen, že urychlíte růst vlasů, ale také vlasy vyživíte a dodáte jim důležité vitamíny a minerály, čímž se dostáváme k poslednímu tipu pro rychlejší růst vlasů:

vitamíny a minerály
Jsou nezbytně důležité pro kvalitu i růst vlasů. Mezi hvězdy v podpoře růstu vlasů patří hlavně: zinek, b-komplex, železo, vitamín A, D, C, esenciální olej z rozmarýny a ricinový olej. Kvalitu vlasů výrazně ovlivní taky aloe vera, vitamin E, Pupalka, bílkoviny, různé rostlinné oleje a med. Vím, že si mnozí myslí, že braní různých suplementů a vitamínů v kapslích jsou jen vyhozený peníze a že všechno potřebný získáváme z jídla. Ale bohužel žijeme v době, kdy ten pomeranč v Tescu prošel tolika úpravama, že když se dostane k nám do kuchyně, tak už se jako zdroj vitamínů fakt považovat nedá. To stejný platí i pro zeleninu. Třeba bylo zjištěno, že různý listy salátu ve velkoobchodě neobsahují nic z toho, o čem se na internetu píše, že v salátu najdeme. Většina z nás ve středním pásmu má navíc silný nedostatek vitamínu D, který se dá získat pouze ze sluníčka. No snažím se jen říct, že tyhle doplňky stravy jsou důležité a neměly byste je podceňovat. Zaznamenala jsem opravdu velké změny po jen dvou měsících braní Pupalky a Vitamínu A + D. 

A jakej je váš vlasovej příběh? Vyhrává u vás délka vlasů nebo zdravý vzhled konečků?5 comments

 1. Se vším souhlasím, též jsem o tom už psala na blog, základ je vyřadit co nejvíce vlivů, které vlasy ničí - takže už nežehlím a opravdu je to znát. Od té doby co používám šampony bez silikonů, tak jsem mnohem více spokojená.

  Sim in the Bubblegum
  Píšu, tedy jsem

  ReplyDelete
 2. Já jsem většinou líná si je ostříhat :D po tom, co mě stříhala kadeřnice naposledy a nevzala mi snad ani cm a konečky byly zničené, svěřila jsem je do rukou mamky a zatím to zvládá skvěle :) a teplotou je naštěstí chudáky neničím, na to jsem taky líná :D :D

  WantBeFitM

  ReplyDelete
  Replies
  1. To je super příklad toho, že i lenost se vyplácí :D Musím říct, že po letech bez žehlení už bych na to taky byla moc líná.. a toho času!

   Delete
 3. Super článek. Já vyzkoušela několik značek přírodních šamponů, též z obchodu Bioooo, ale teď jsem narazila na suchý šampon z obchodu Nebaleno. Je boží, doporučuju! Na růst vlasů, celkově lepší pokožku, na lupy a tak mi dost pomohl Biohar. Nádherně voní:)

  ReplyDelete

© Simply Living. Design by FCD.