Čemu se vyhnout ve vlasové kosmetice aneb Luštíme obaly

November 15, 2017


Před pár měsíci jsem sem psala recenzi na šampon, ve které jsem se přiznala, že jsem moc líná na to, si jednodlivě vyhledat všechny složky vypsané tím malilinkatým písmem na často přelepené zadní straně obalu. Jak já jsem si myslela, že efektivně a chytře obcházím celý problém tím, že kupuju kosmetiku s nálepkou "bio" nebo "natural" a tak to přeci ani číst nemusím. Od oného článku jsem nad složením vlasových produktů ale přemýšlela mnohem víc. Když mi to jednou nedalo a šla jsem si pročíst ty ulepené lahvičky, kterých mám na poličce u vany víc, než bych chtěla přiznat, tak jsem byla vtáhnuta do světa chemie a podobně jako na základce, i tentokrát to bylo zcela nedobrovolně! Bohužel i u těch přírodních produktů se setkáme se spoustou názvů, který neumíme vyslovit a to hned neznamená, že je tato složka škodlivá a nebo není na přírodní bázi. Můžeme si třeba všimnout názvů jako: Xantan Gum, Coco Glucoside, Polyglyceryl-4-Caprate a jak je má laik rozlišit od názvů jako třeba Polyethelyne Glycol, Dimethicone a Methylparaben? Dost těžko. Na což přesně firmy spoléhají a jejich marketing tomu odpovídá. Občas jsou zepředu obalu vypsané samé arganové oleje, jojoba a vitamíny E, ale když se člověk podívá do té mrňavé tabulky zezadu tak skutek utek. Né že bych čekala, že tímhle někoho překvapím nebo poučím.. naopak vím, že většina z vás se o přírodní kosmetiku aspoň trochu taky zajímá. ale vlastně přesně proto jsem se rozhodla sepsat tenhle seznam. Pořád dokola vyhledávám ty stejné složky, jen proto, že jich jsou tisíce a neumím si zapamatovat ty, kterým je opravdu lepší se v kosmetice vyhnout. Taky nejsem žádný chemik, odborník a nebo někdo, kdo má kapacitu paměti na zapamatovávání chemických látek v každém šamponu. No a tak vzniknul tenhle článek, ke kterému se budu moct v budoucnu vrátit a možná tím i někomu z vás ušetřím tu práci hledat a pročítat spoustu nudných odborných textů.

SLS, SLES, ALS a SCS
Začneme u sulfátů, skupiny složek, která se běžně nachází ve všech kosmetických výrobcích (nejen v těch na vlasy). Často se z nich taky dělá hlavní nepřítel vlasů a jsou tudíž v přírodní kosmetice nahrazovány Sodium Coco Sulfatem (SCS), díky čemuž může mít produkt nálepku "bez SLS a SLES", ale výrobou ani účinky se vlastně moc neliší. SCS je jen jemnější formou SLS, SLES a ALS a tak je mnohdy preferován, ale potenciální rizika jsou u všech sulfátů stejná - může dráždit oči, prostupuje kůží a dostává se do krevního oběhu, ničí lipidové vrstvy, které udržují pokožku hladkou a pružnou, dlouhodobé používání vysušuje pleť i vlasy a mění ochranný plášť pokožky. Je ale velmi obtížné najít šampon, který neobsahuje ani jednu ze zmiňovaných složek - na českém trhu jsem zatím nenašla ani jednu. Proto je vhodné volit tu jemnější variantu a tedy - SCS. (tip: pokud vám nevadí si připlatit a čekat na poštovné tak kanadská značka Calia má vlasovou kosmetiku bez všech sulfátů, nejen těch komerčních)

Parabeny 
Když už jsme probrali sulfáty, je nutné se taky podívat na parabeny - další celkem mystifikovanou složku, kterou můžeme najít ve většině kosmetických výrobků. Parabeny se používájí jako konzervanty. Když třeba máte ve sprše masku na vlasy do které každou chvíli hrábnete rukou, je dost vysoká pravděpodobnost, že se ve výrobku začnou množit bakterie. U spousty parabenů byly ale prokázány negativní účinky jako např.  alergické reakce, vyrážky, svědění, poškozování pigmentu a byly dokonce nalezeny i v tkáních karcinomu prsu. Existují ale přírodní konzervanty, u kterých se těchto rizik nemusíme bát a proto parabeny nepatří mezi přísady, kterým je těžké se vyhnout. 

Silikony
Dimethicone, Methicone, Phenyl Trimethicone, Cyclomethicone.. je jich spousta. Na silikony a vlastně i na parabeny a sulfáty se dají psát dlouhé články, já se ale pokusím to nějak ve zkratce shrnout. Silikony obalují vlas a usnadňují rozčesávání. Nesmývají se vodou a proto se postupně vrství na vlasech a může se stát, že na vlas kvůli tomu například nechytne barva a nebo bude vlas zatížený a tudíž zplihlý. Při častém používání může tento film dehydrovat vlasy. Podobně je tomu i u pokožky, kterou vysušuje, zvýrazňuje vrásky a může i zhoršovat akné. 

Polysorbate 
Je to sintetická látka, která se používá jako emulgátor - mísí oleje s vodou. U citlivé pokožky může vyvolat podráždění a může obsahovat nečistoty jako Ethylene Oxide a Dioxane, které jsou známé lidské karcinogeny a mutageny.

Retinyl Palmitate 
Je v podstatě uměle vytvořená náhražka vitamínu A. Kontroverzní je proto, že má určité pozitivní antioxidační účinky jako je třeba obnova buněk, čímž udržuje pokožku mladou a pružnou. Problém ale představují možné nežádoucí účinky, které se ukazují být celkem závažné. Patří mezi ně např. ztenčení kůže, závažné kožní reakce a výrazně i zvyšuje riziko spálení od sluníčka. Protože ovlivňuje tělo na buněčném levelu byly u Retinyl Palmitatu zjištěny i karcinogenní účinky, poškození plodu a následné vrozené vady (není tedy vhodné jeho používání v těhotenství), kožní toxicita a mutace vedoucí k zániku buňky. Od roku 2011 v USA je podle organizace FDA doporučováno jeho používání pouze v produktech, které po nanešení na pokožku nebudou vystavovány dennímu světlu (noční krémy apod.)

Diethanolamine (DEA) a Triethanolamine (TEA)
Tyto dvě složky se běžně nachází v přípravcích, které pění (šampon, pěna do koupele, sprchový gel..). Pro změnu se také ukázaly být karcinogenní a toto riziko se navíc zvyšuje u dětí, proto jsou zakázané v šamponech pro děti. Jsou to také sintetické látky vyrobeny z toxických látek - amoniak a ethylenoxid. Navíc DEA a TEA narušují hormonální systém, ale zároveň jsou v oplachových produktech povoleny - udajně při jejich smytí už zmíněná rizika nehrozí, takže rozhodnutí záleží na vás a vaší pozornosti.  

Cocamidopropyl Betaine (CAPB)
Používá se často v kondicionérech, protože dodává lesk a zvyšuje poddajnost vlasů. CAPB má bohužel riziko alergické reakce, která je způsobena - podobně jako u Polysorbatu - nečistotami. V tomto případě se jedná o cocamidopropyl dymethilamine a nitrosamines, u kterých byla opět zjištěny karcinogenní a mutagenní účinky. 

Formaldehyd, Petrolatum a Mineral Oil
Doufám, že s těmito jmény se ve složení produktů nesetkáte. Jedná se o vysoce škodlivé látky, které můžou vyvolat alergické reakce, podráždění kůže, astma, kontaktní dermatitidu nebo ekzémy. U Petrolatum a Mineral oil je ten hlavní problém fakt, že jsou často kontaminované dalšími škodlivými látkami jako např. PAHS (karcinogen) a ropa. Mnohem vhodnější je používání kvalitních přírodních olejů (natural oils) třeba ricinového, mandlového, jojobového.. jsou jich tisíce a mají silně hydratační a regenerační účinky, zatímco jsou 100% čisté a tak u nich mizí všelijaká rizika. 


Tak a hodina chemie je u konce! Do budoucna buďto přidám nové složky, které objevím sem, na tenhle seznam a nebo bude část II. Pokud vás podobné články zajímají, můžete se těšit na jeden speciálně věnován alkoholům v kosmetice a taky složkám, které jsou naopak v produktech vhodné, i když tak možná nezní. Taky bych vám ráda doporučila super stránku, kde většinu složek můžete najít a sami si přečíst důkladnější rozbor jejich funkcí, účinků i problematiky: www.slozeni-kosmetiky.cz

Napište mi jestli taky luštíte obaly! a jste taky tak frustrovaní tím jak je to všecko složité? Přesně z těchto důvodů si často vyrabím domácí kosmetiku, ale tu vlasovou jsem zatím nezkoušela. Kdo z vás si umí vyrobit domácí šampon nebo kondicionér?

4 comments

 1. Snažím se luštit a vždy volíme nějaké menší zlo. Máma vždy něco vybere a je to bez těch silikonů a parabenů a vlasy jsou po tom ok :). Akorát si nepamatuji názvy značek. Sami si nevyrábíme ale přemýšleli jsme nad tím jelikož ceny bývají občas poměrně vysoké. Používám i kondicionéry takže se to prodraží no. Ale je strašně smutný, že vlastně v drogerii si člověk nemůže vybrat skoro nic co je ok.

  ReplyDelete
 2. tyjo premyslim ze na obaly vubec nekoukam pouzivam veci na ktery me naucila mamka segra kamosky a mozna snad ani nechci vedet co v tom je protoze je mi jasny ze samy hnusny veci :(

  ReplyDelete
 3. Tak to se musím přiznat, že na obaly nekoukám, ale asi začnu. Mám problémovou pokožku na hlavě a buď jsem si kupovala šampon z lékárny, kde mi nějaký doporučili a nebo mám pár vybraných, po kterých je to lepší, ale asi se na to podívám a třeba zjistím, na jakou složku si dát pozor :)
  Tak jestli se někdo ozve kdo umí domácí šampon, tak ho vyzkoušej a napiš článek, ráda bych si ho taky vyrobila :)
  Inspiration by Linda

  ReplyDelete
 4. Já na obaly docela koukám a i když se mi nedaří vyhnout všem škodlivým složkám, o kterých píšeš, tak alespoň ty silikony a parabeny, přes to nejede vlak. Šampon bych si v drogerii už asi nekoupila, raději si připlatím za kvalitnější přírodní produkt. Jen škoda, že jsou většinou dostupné jen na e-shopech a drogerie v tomto ohledu zaostává :-(
  All my cosmetics

  ReplyDelete

© Simply Living. Design by FCD.