Recept: Levandulové mýdlo s medem a citronovou kůrou

October 9, 2017


Vždy, když někomu řeknu, že mě baví vyrábět domácí mýdlo, tak dostanu poněkud překvapené pohledy. Přitom výroba mýdla je poměrně jednoduchý a hlavně relaxační a voňavý koníček, kterým potom můžete udělat radost svým blízkým a nebo se prostě jen tak měsíce kochat vaší šikovností. V podstatě jsou dva hlavní způsoby výroby mýdla a jeden spočívá v tom, že si základní mýdlovou hmotu vyrobíte sami - k čemuž je potřeba trocha chemie - protože se míchá hydroxid sodný (silná žiravina) s vodou a tukem. Druhá a moje oblíbená možnost je, že si koupíte předpřipravenou licí mýdlovou hmotu třeba tady a tu potom doma ve vodní lázni rozpustíte. Možná se jednou dostanu k tomu vyrábět si samotnou hmotu sama, ale zatím je pro mou maličkou kuchyň s všudypřítomným čumákem Mayi ta předpřipravená mnohem rozumnějším řešením. Je také doporučována, pokud vyrábíte mýdlo s dětmi, neboť je její příprava mnohem bezpečnější a rychlejší. Tak pojďme na to! Domácí levandulové mýdlo s medem a citronovou kůrou.

budete potřebovat:
400 - 500 g mýdlové licí hmoty (já použila tuhle ze tří druhů másel)
2 polévkové lžíce sušené levandule
2 polévkové lžíce medu
1 citron
15 kapek levandulového esenciálního oleje
Struhadlo
Silikonovou formu
Skleněnou odměrku/nádobu z odolného varného sklaMýdlovou hmotu nakrájíme na menší kousky pro snadnější rozpouštění a ty poté dáme do skleněné nádoby, která má ideálně zobáček, což nám usnadní práci s naléváním mýdla do formy. Nádoba musí být odolná varu! jinak praskne. Vložíme jí do hrnce s vodou, kterou pomalu přivedeme blízko k bodu varu. Hmotu se snažíme zbytečně nemíchat, abychom nepřidávali do hmoty vzduch, který se v mýdle projeví ve formě bublinek. Rozpouštíme pomalu a tak aby se hmota nevařila.

Zatímco se hmota rozpouští, ostrouháme citronovou kůru a promačkáme ji mezi ubrousky abychom ji zbavili přebytečné vody. Já ji navíc dávám na pár minut na plech do trouby aby se mírně usušila.Když je hmota hladká a všechny kousky jsou rozpuštěné, odstavíme ji z hrnce a přidáme 15 kapek levandulového EO a můžeme přidat i pár kapek citronového EO a jemně zamícháme. Přidáme citronovou kůru, med a sušenou levanduli a znovu důkladně zamícháme.

Počkáme a mícháme cca minutu, až bude hmota trochu chladnější začneme jí rozlévat do silikonové formy/formiček (můžete mít spoustu malých forem a nebo jednu kvádrovou a mýdlo později nakrájet). Navrch můžeme ještě nasypat trochu zbylé levandule pro dekoraci. Pokud chcete aby na povrchu bylo jen pár levandulových a citronových kousků, stačí nenaplnit hned celou formu a nechat cca 5 mm od okraje prázdné. Protože většina levandule ve formě vyplave k povrchu, počkala jsem pár minut a dolila posledních 5mm formy zbytkem hmoty, která už měla levandule málo, čímž jsem docílila decentnějšího a minimalistického vzhledu.Čekání na kompletní stuhnutí mýdla závisí na velikosti formy, 5 hodin by pravděpodobně mělo stačit, ale nejlepší je počkat do druhého dne. Mýdlo můžete navíc zabalit do originálního balení např. vytvořit cedulku s ingrediencemi nebo věnováním, zabalit do papíru, či převázat jutovou stuhou. Jestli se rozhodnete mýdlo vyrobit, určitě mi napište jak se povedlo a nebo se rovnou se svým výrobkem pochlubte na instagramu a nezapomeňte mě označit - @karoldoesyoga.

K

12 comments

 1. mmm, super recept :) mydlo je určite výborné! ja som na takéto DIY príliš lenivá, ale keby mi ho niekto daroval, to by ma teda potešilo :D

  Sabi z blogu Beautiful savage

  ReplyDelete
  Replies
  1. To je ale na jednu stranu dobře, my DIY maniaci potřebujeme lenochy, které budeme moct obdarovávat. :D

   Delete
 2. Krasné mydla, ale asi patrím do tej skupiny, ktorá si takéto pekne mydlo radšej kúpi, ako by ho mala vyrábať :)
  LIFE IN PICTURES BY LU

  ReplyDelete
 3. Musím říct, že to máš moc pěkně nafocené a určitě bych to chtěla vyzkoušet. Miluji ten pocit, když si člověk něco vyrobí sám a je pak na sebe pyšný :) Do levandule jsem se teď zamilovala, takže tohle musí být bomba :)
  Inspiration by Linda

  ReplyDelete
 4. Já si to mejdlo už budu muset taky vyrobit, sakra..

  Prolhaná Mrcha

  ReplyDelete
 5. Milujem levanduľovú vôňu! Musím vyskúšať :) Ďakujem za typ!!!

  ReplyDelete
 6. Nejspíše vyzkouším! Levanduli miluju a vše potřebné doma mám jelikož také tvoříme mýdla :).

  ReplyDelete
 7. Vyzkoušeno! Jen bez citronové kůry. A voní opravdu krásně, měla jsem vše doma tak jsem se do toho hned pustila. A snad nevadí, že jsem na tebe jednu slečnu odkázala. Chtěla vědět výrobu :)..

  ReplyDelete
  Replies
  1. To vážně moc ráda slyším! Děkuju! a super že doma taky tvoříte! víc takovejch tvořivejch tvorů :)

   Delete
 8. Jak dlouho mýdlo vydrží (nepoužívané:)? Myslím tím, jestli třeba nevyčichne po nějaké době. Chystám se na něj :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ahoj, omlouvám se za pozdní odpověď. Mýdlo bude pomalu ztrácet vůni, řekla bych že tak po 2 měsících už bude pryč, ale závisí na tom jaké vůně použiješ a kolik jich tam dáš. U esenciálních olejů vyprchá rychleji a umělá vonná kompozice vydrží déle. Jinak trvanlivost mýdla závisí na trvanlivosti licí hmoty. Ta co kupuji já má většinou trvanlivost cca rok.
   Přeji příjemné tvoření :)

   Delete

© Simply Living. Design by FCD.