První barvení vlasů hennou

September 28, 2017


Po experimentování s všemožnými barvami na střední a po následném zjištění alergie na amoniak a PPD, mě nenapadlo, že si obarvím vlasy dřív, než to bude kvůli šedinám nutné. A najednou - ani ne týden od první myšlenky na zrzavé vlasy, už jsem si to pelášila domů z Lushe s hennou v kabelce. Hennu z DM jsem sice jednou zkoušela, když mi bylo asi 17, ale nechytla mi – asi protože jsem stále měla chemickou barvu a dost pravděpodobně jsem zpackala i celý proces. Po době, co mi připadá jako sto let, se mi chemie z vlasů vymyla a odrostla a já už mám celkem dlouho tuhle přírodní světle hnědou se zlatavými odlesky. Už dva roky nežehlím ani nefénuju, používám převážně přírodní vlasovou kosmetiku a domácí olejové zábaly. Když se mi ale vloudila do hlavy ta myšlenka, že hennou bych mohla hlouběji vyživit vlasy, oživit barvu a taky po letech zažít ten super pocit nedočkavosti a následné změny, tak prostě nešlo jinak než vyzkoušet hennu v Lush nejsvětlejším odstínu - Caca Rouge a doufat. 


Vlasy před barvením. Jak můžete vidět, tak trochu zrzavé odlesky tam jsou (mám je dědičně po mojí krásný pihatý mamce) ale převážně je to taková nějaká hnědá, která podle mě už vážně ztrácí lesk a vlasy působí bez života.

Lush prodává kvalitní perskou hennu, do které navíc přidává kakaové máslo, citronovou šťávu, prášek z rozmarýnu, hřebíčkový olej a silice. Ty se postarají o příjemnou vůni (často si totiž lidé u henny stěžují na nepříjemný pach, který zanechá na vlasech i po barvení) a zmíněné oleje a másla dodají vlasům hebkost a lesk. Ačkoliv je henna sama o sobě výživná, tak u někoho se může stát, že jim vlasy vysuší a to hlavně při dlouhodobém, pravidelném barvení. Protože henna nezesvětluje barvu vlasů, lush nabízí odstíny od této zrzavě červené až po černou. Vhodné je ale začít u nejsvětlejšího odstínu pokud si nejste jisti (ztmavit můžete vždycky) a nebo pokud se snažíte překrýt šediny. Caca Rouge ale není nějakou podkladovou či světlou barvou.. se sloganem "jako když povstane fénix" bude na světlejších vlasech opravdu zářit.


Protože jsem hennou barvila poprvé, tak nějaké instrukce nechám na zkušenějších (našla jsem stovky článků a diskuzí) ale jen vám povím, že tenhle proces je vážně zdlouhavý a špinavý... i když musím říct, že jsem si ho ale moc užila. Rozhodla jsem se totiž z hennování udělat rituál. Přeci jen je to tradiční technika prováděná tisíce let a tak je to tak trochu umění vyžadující trpělivost a praxi. Celou koupelnu jsem zabalila do tenkého igelitového ubrusu, připravila staré ručníky, gumové rukavice, štětec na nanášení a folii. Vazelína pomůže ochránit kuži uší a krku před obarvením - všechnu barvu z ní potom setřete ubrouskem. Pustila jsem klidnou relaxační hudbu a začala.


Henna se připraví tak, že se nastrouhá / nakrájí a rozpustí ve vodní lázni. Potom mi tohle "bahýnko"  můj šikovný muž napatlal na hlavu a protože to dle mých předpokladů vážně všude cákalo a rozmazávalo, byla jsem ráda, že jsem si s těmi igelitovými ubrusy dala tak záležet. I samotné nanášení na vlasy zabralo asi hodinu, což je asi zase tím, že jsme v hennování nováčci. Potom se ten jeden velký hliněný dred vlasů zabalil do folie a do ručníku a následoval hrnek čaje a čekání. Teda až po úklidu koupelny, který byl neodkladatelný. Čekat se může 1-4 hodiny (Lush uvádí, že po 4 hodinách už henna nefunguje a proto je nesmysl ji dále nechávat ve vlasech, ale z diskuzí vím, že někdo s hennou i spí a nebo čeká třeba 6 hodin) 3 hodiny by měly ale stačit pro světlejší vlasy aby získaly plnou zářivou barvu. Já osobně jsem chtěla docílit takové přirozeně zrzavé, ne moc zářivé nebo červené barvy a tak jsem čekala 1 hodinu a 45 minut. Pak jsem vše bez větších problémů smyla šamponem a kondicionerem. 


Co je na henně typické je, že nikdy přesně nevíte jak bude finální barva na vlasech vypadat.. záleží totiž na spoustě věcech: na samotné henně, na přípravě, na textuře a barvě vašich vlasů i historii barev co jste na nich použili. Při opakovaném barvení hennou je barva víc a víc zářivá a tak se může stát, že při prvním hennování nebude vidět takový rozdíl, ale při druhém už jo. Někomu se henna časem vymývá a někdo ji zase z vlasů už nedostane. Jak říkám.. je to umění, ale je potřeba si o henně něco přečíst, než se do ní člověk pustí. 


A tady je konečný výsledek druhý den po barvení. Protože ten hennovací proces zabral celé odpoledne až večer, počkala jsem až byly vlasy skoro suché, zapletla jsem je do copu a šla spát. 

Jsem opravdu moc spokojená s tím jak se to povedlo. Trochu jsem se bála, že barva nechytne vůbec nebo že budou někde vidět vynechaná místa. Ale vše vyšlo nad moje očekávání. Barva je přesně podle mých představ a vlasy jsou nádherně lesklé a vyživené; jen chci ještě zapracovat na těch suchých rozstřepených vlasech u pěšinky. Kromě toho henna vlasům opravdu dodala život, což jsem přesně chtěla a co je hlavní, alergická reakce žádná. Myslím, že u téhle henny teď pár let zůstanu.. jsem totiž odhodlaná zkusit jejich hnědou až mě jedou omrzí fénix. 

Zkoušeli jste hennu? Co na ní říkáte? 

K

4 comments

 1. Musím sa priznať že o niečom takom počujem prvýkrát. Ja si vlasy nefarbím pretože ich mám od prírody čierne a farbením by som si ich totálne zničila.

  AN Beauty Blog

  ReplyDelete
 2. veľmi pekne ti to vyšlo, ja som sa kedysi hennovala, ale vlasy mi to dosť vysušovalo a mala som ich také.. no objemné ale ako dredy :D takže u mňa už nikdy viac..
  Drew's Beauty

  ReplyDelete
 3. na hennu už se chystám hrozně dlouho, nejvíc mě baví to, že v tom není žádná chemka jako v ostatních barvách, momentálně se snažim zbavit veškeré barvy co mi ve vlasech zbyla a pak se do toho pustím. Mimochodem u tebe vypadá krásně přirozeně, líbí se mi to :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Díky! Četla jsem, že je lepší počkat až se chemická barva z vlasů vymyje/odroste aby potom henna chytla rovnoměrně, takže to určitě dobře děláš. Já se trochu bála, že to přeženu a bude to moc zářit a tak jsem tu hennu radši nechala působit jen 1,5 hodiny místo 3 hodin. A výsledek je proto takovej nenápadnej.. záleží hodně na světle :)

   Delete

© Simply Living. Design by FCD.