Jak si vybrat jogamatku

August 9, 2017


Podložka na jógu se stala nepostradatelným kámošem jogína a i když můžeme praktikovat jógu v podstatě kdekoliv a na čemkoliv, jogamatka nám nejen poskytne pohodlí, ale usnadní i samotnou praxi. Nehledě na to že nám naše kosti a klouby v budoucnu poděkují. V dnešní době konzumerismu se na nás valí fotka za fotkou různých jogamatek a každá slibuje to samé - neklouže, vydrží dlouho a bude měkká jako polštář. Když si ale konečně vybereme tu pravou barvu a zainvestujeme do jedné ze stovek podložek, občas můžeme být zklamáni nízkou kvalitou nebo materiálem, který zrovna nám ne a ne přilnout k dlaním, když se snažíme relaxovat v psovi hlavou dolů. Pravdou je, že stejně jako naše těla jsou rozdílná, tak i naše preference a způsoby cvičení jógy se budou lišit a proto radši než vyzdvihovat jednu podložku nad všechny ostatní, bude produktivnější si stanovit otázky, které nám pomůžou udělat tu nejvhodnější volbu právě pro nás.


 1. Mám nějaké speciální potřeby nebo požadavky? V první řadě volbu jogamatky může ovlivnit styl jogy který cvičíme, například hot yoga bude vyžadovat materiál odolný potu/vodě a ideálně podobný povrchu ručníku (Yogi Peace Club, Floppy, Yoloha Yoga). Pokud máte alergii na latex bude nejlepší se vyvarovat eko podložkám z přírodní gumy a zvolit buďto umělou, jutovou a nebo třeba korkovou. Na druhou stranu jestli často volíte eko produkty a záleží vám na životním prostředí, spousta firem vyrábí eko podložky z biologicky rozkládajících materiálů (MandukaJade). Jestli máte domácí mazlíčky (obzvlášť ty chlupatý) určitě vám udělá radost podložka z materiálu, který na sebe neváže každý chlup (closed cell) a taky možnost hodit podložku do pračky (Floppy, Yoga Design Lab). Máte těžkou podložku a hledáte lehkou a skladnou alternativu pro cestování? Spousta firem vyrábí cestovní podložky, které se dají nejen rolovat, ale i poskládat do čtverce a snadno se vejdou do batohu nebo kufru. Dvě takové nejznámější jsou asi Manduka Yoga Design Lab2. Open cell nebo Closed cell? Nahoře jsem bez vysvětlení načla tenhle divný pojem. Když jsem hledala jogamatku pro sebe na zahraničních stránkách, setkala jsem se s těmito slovy hlavně ve spojení s jednou z nejpopulárnějších jogamatek na trhu - Jade. Značka Jade se chlubí tím, že je jejich materiál open cell, což znamená, že absorbují tekutiny do sebe a tak jsou více protiskluzové a poradí si s potem nebo vodou. Tyhle podložky jsou taky známé tím že se jakoby hýbou s tělem při cvičení a pomůžou vám se lépe protáhnout a jít hlouběji v určitých pozicích. Open cell ale přináší i tu nevýhodu, že do sebe absorbuje s vodou i nečistoty a bakterie, které se potom špatně čistí a tak se může stát, že nám v naší milované podložce začnou růst všelijaký potvůrky. Protože jsou open cell podložky elastičtější a tudíž ne tak pevné, opotřebovávají se rychleji. (víc na tohle téme a v angličtině tady)

3. Jaký povrch? Povrch bude hrát klíčovou roli v tom, jestli budeme po půl hodině cvičení po podložce klouzat jako po másle. Každý je jiný a proto bude zrovna tohle obtížné odhadnout doma od počítače, ale pokud nemáme možnost si jogamatku vyzkoušet na živo, může nám tenhle oříšek pomoci rozlousknout naše současná jogamatka (nebo ta co si pujčujeme ve studiu, nebo kamarádky jogamatka, nebo podlaha pokud jsme v životě neviděli jogamatku :D). Stačí běžná gumová podložka a ruce ani nohy nám nekloužou po dobu celé praxe? v tom případě bude většina jogamatek fungovat, hlavně ty z přírodních materiálů jako korek a kaučuk.. z předešlých příkladů - Manduka a Jade (ale nevolila bych savý, ručníkový materiál jako je u FloppyYogi Peace Club nebo Yoga Design Lab...). Snadno se nám potí dlaně a kloužeme i po chvíli cvičení? Vhodnější bude zabrousit do těch ručníkových materiálů určených třeba na bikram yogu. Fungují tak, že čím většímu množství vlhkosti je podložka vystavena, tím více přilne k dlaním i chodidlům. Pokud vám takováhle podložka na začátku praxe klouže, pomůže když ji rozprašovačem trochu pokropíte vodou.


4. Tloušťka? Podložky se typicky pohybují mezi 3-5mm tloušťky a tím poskytují dostatečnou podporu pro klouby, ale zároveň jsou snadno srolovatelné a přenosné. Když zabrousíme do kategorie tenčích jogamatek 1-2mm budeme se dívat na cestovní jogamatky, které budou lehké ale zároveň musíme počítat s tím, že nás po určité době cvičení budou bolet kolena. Jestli chceme extra pohodlí, stavět se na hlavu nebo mít podložku většinu času doma na podlaze, není důvod proč si nedopřát podložku s tloušťkou okolo 5mm (třeba Manduka PRO).

5. Váha? Tloušťka se často promítne i na váze. Jestli často navštěvujeme jogová studia a festivaly bude vhodnější lehčí podložka. Tenhle problém se ale dá řešit taškou na jogamatku, která lze nosit na obou ramenou a tím pádem i podložka co váží 2kg neničí záda. Také je nutné vzít v potaz, že podložky z kvalitních materiálů, které vydrží několik let každodenní praxe bývají z pravidla těžší.


6. Cena. Kolik chci do jogamatky investovat? Každý asi hledáme ten pravý střet mezi kvalitou a cenou, ale z vlastní zkušenosti jsem si všimla že u jogamatek kvalita opravdu odpovídá ceně. Podložky, které jsem zmínila v průběhu článku se pohybují mezi cenami 1300 - 2300 Kč, což se vyplatí u někoho kdo jogu cvičí pravidelně a bude podložku několikrát týdně namáhat.. při tak časté praxi se levné jogamatky začnou drolit a opotřebují se během pár mesíců. A to že nejsou zrovna tak levné abychom je chtěli každý půl rok obměňovat. Já jsem se po uvážení všech těhle aspektů rozhodla zainvestovat do Floppy podložky cca za 1800 Kč a po roce je stále jako nová. Z vlastní zkušenosti pro pravidelnou praxi teda musím doporučit na sobě nešetřit a dopřát si jogamatku, která splňuje přesně vaše požadavky a taky si získala stovky kladných recenzí (jako třeba podložky o kterých jsem tu psala).


Objednat podložku můžeme přímo na stránkách v odkazech článku a taky jsem viděla spoustu ze zmiňovaných jogamatek na jogamarket.cz. Pokračování tohoto článku se bude asi jmenovat: Jak donutit přítele aby vám koupil jogamatku snů :D 

Jakou jste teda vybrali? 
K

Post a Comment

© Simply Living. Design by FCD.