1. Herbárium - Levandule

August 30, 2017


Protože se ráda učím o bylinkách, rozhodla jsem se začít s novou rubrikou - Herbárium, ve které se každý měsíc podíváme hezky pod lupou na jednu léčivou bylinu, její popis, výskyt, pěstování, použití a účinky. Myslím, že tenhle online herbář, nebo dejme tomu "materia medica" rozšíří obzory jak moje, tak i vaše a společně se třeba ledacos naučíme, zatímco budou všechny tyhle bylinkářský moudra uchována tady na blogu. Co vy na to? Budu moc ráda, když přispějete vlastními zkušenostmi nebo radami o dané bylince.

Čím jiným začít než levandulí! Levandule pochází ze západního Středomoří a při přivonění se asi každému vybaví nějaké malebné údolí ve francouzské oblasti Provance, která je typická pro nespočet fialových levandulových polí. Kvůli její popularitě v koupelových přípravcích jako jsou například pěny, oleje a soli je mnohdy naší další asociací wellness nebo lázně. Pro své všestranné použití, léčivé účinky a zmíněnou silnou vůni se levandule stala naprostým základem jak v aromaterapii tak i v bylinkaření.  

Když se levanduli daří, bude vypadat jako keřík, který bude kolem dokola porostlý květy od června až do srpna. Líbit se jí bude v sušší hlíně a na slunném stanovišti. Patří mezi nenáročné bylinky na pěstování, ale pokud si práci chceme ještě usnadnit, můžeme koupit sazeničku a na vhodné místo ji zasadit. Doporučila bych sazenice kupovat na farmářských trzích nebo v obchodech s rostlinami spíše než v potravinových řetězcích, kde je jejich růst podporován pesticidy. Levanduli je také potřeba stříhat, aby byla košatá a měla do budoucna více květů. To je nejlepší provádět na jaře a poté znovu na podzim ostříhat jen odkvetlé květy. 

Lavendula angustifolia

Byl by nesmysl se snažit v jednom odstavci pojmout všechny léčivé účinky levandule, ale mezi ty nejznámější patří pomoc při mentálních problémech jako třeba stres, úzkosti a nespavost. Potom je také účinná na hojení menších popálenin, oděrek, ekzémů a akné. Je běžně používaná na sklidnění pleti, po bodnutí hmyzu (nebo i odpuzení hmyzu - repelent), a taky na menstruační a svalové bolesti. Z popisu je jasné proč vysoce koncentrovaný esenciální olej z levandule nesmí chybět v žádné přírodní lékárničce; a to hlavně na cestách, kdy je možné vzít sebou jen pár olejů.

Zmíněných pozitivních účinků je možné dosáhnout skrze esenciální olej, který přidáme do koupele, aroma lampy, nebo naředěný přímo na pokožku. Další způsob je odvar nebo čaj, kdy sušenou levanduli zalijeme vroucí vodou a necháme 15 minut v přikryté nádobě. V téhle podobě je levandule velmi účiná jako čaj na nespavost (doporučuji přidat ještě nějakou bylinku nebo med na chuť), úzkost, ale i třeba jako tonikum na pleť. Dále můžeme vytvořit domácí levandulový olej (recept dole) nebo mast (smíchání levandulového oleje s rostlinným máslem), kterou potom můžeme aplikovat přímo na postižené místo a nebo v případě oleje na obličej pro sklidnění pleti a hojení akné. Mezi méně obvyklé domácí výrobky z levandule patří mýdlo, koupelová sůl, vonný pytlíček do prádla, peeling, nebo třeba přírodní deodorant. Jak vidíte možností jsou tisíce, tak toho už radši nechám a pustíme se do receptu na levandulový olej, který je tak jednoduchý na výrobu a přitom se nám bude hodit jako ingredience do dalších receptů na výše zmíněnou domácí kosmetiku.Budeme potřebovat:
sklenici s víčkem
sušenou levanduli
olej dle našeho výběru (neutrální, olivový, mandlový..)Naplníme sklenici do poloviny sušenou levandulí a zalijeme naším oblíbeným kvalitním olejem až po hrdlo sklenice. Protože budeme olej používat na tělo/vlasy nebo do kosmetiky, je důležité vybrat co možná nejkvalitnější olej, který je za studena lisovaný a 100% čistý. Doporučuji kouknout na internetu (třeba Folly.cz nebo Biooo.cz) nebo v obchodech se zdravou výživou v sekci kosmetiky. Nálepkou nebo cedulkou označíme sklenici s popisem a datumem. Sklenici uschováme na tmavém místě a každý den, nebo když si vzpomeneme jí zatřepáme. Po 4 - 6 týdnech macerace (louhování) přecedíme přes drobné plastové sýtko nebo plátno. Vytvořený levandulový olej můžeme použít na tělo, obličej, vlasy, do koupele a nebo ho přidat do domácí kosmetiky. 

A co vy? voní vám levandule? I přes jeji popularitu znám lidi, kteří její vůni zrovna neholdují.


Zdroje:
https://gardenerspath.com/plants/herbs/grow-lavender/
http://bylinkovyraj.net/levandule-lekarska/
http://mamabee.com/easy-4-ingredient-lavender-lemonade-a-natural-solution-for-headache/
https://www.bloglovin.com/blogs/nerdy-farm-wife-4089592/10-things-to-make-with-lavender-4948944403


1 comment

  1. Tohle je určitě super nápad na články a člověk se tak doví mnohé. Když jsem ho četla, tak jsem si zrovna říkala, že by se mi ten levandulový olej hodil a to na na pleť a akné a pak mě moc potěšilo, že jsi na konec dala jak na něj, Díky :)
    Inspiration by Linda

    ReplyDelete

© Simply Living. Design by FCD.