Recept: Domácí vlasový elixír

June 3, 2017


Jestli to zatím nebylo zřejmé z předchozích článků tak v tomhle už určitě; jsem nekonečně zamilovaná do rostlinných olejů a dnes se s vámi podělím o můj oblíbený DIY vlasový olejový zábal. Oleje konkrétně na vlasy jsem začala používat před 2ma lety a samozřejmě, že jsem musela začít u toho kokosového, protože kokos, žejo :D. Moje už tak extrémě suché vlasy a konečky se začaly ještě víc lámat a já jakožto nováček do celých těhle přírodních pokusů jsem si tuhle nepříjemnost spojila s kokosem až po dobrých pár měsících. I když někdo na kokosový olej na vlasy nedá dopustit, tak za mě teda rozhodně ne. Pro vlasy s hrubší texturou je totiž dost možné, že je bude vysušovat. A obecně mi připadá že je zrovna pro ten můj typ vlasů docela složité najít vhodné oleje. Dost kritizování kokosu a pustíme se do toho co teda za mě ano (potřebovala jsem si tu zlost na kokos někde trochu vybít).


Ok, takže co že to mám za náročné vlasy? Jsou extrémě suché, lámavé, a třepí se a to vždy když jim zapomenu ukázat nějakou tu olejovou lásku. Proto si doma mixuji tenhle olejíčkový elixír který obsahuje ty rostlinné oleje, které mi vlasy zjěmní, přidají lesk a předcházejí třepení konečků zatímco podporují růst. Občas jsem se rozvášnila a když se moje sběratelství olejíčků trochu vymklo mixovala jsem všechny možné oleje co jsem zrovna měla. Co se mi ale osvědčilo je mixovat jen 2 až 3 a nejprve je zkusit samotné. Když si na hlavu naplácáme mix šesti olejů a pak nejsme spokojeni s výsledkem, těžko budeme zjišťovat který z olejů to zapříčinil.


Olej, který by nás měl jako první napadnout když se mluví o vlasech je ten arganový. Říká se mu tekuté zlato, pochází z Maroka z plodů argánie trnité, je vzácný a tudíž i drahý (teorii máme z krku). Teď proč ho chceme v našem elixíru. Přidává vlasům lesk, uhlazuje je a vlasy jsou jemnější na dotek. Dále pomáhá při suché pokožce hlavy a problémech s vypadáváním vlasů.


Druhý hrdina mezi oleji na vlasy je ricinový olej. V Indii se přidává do olejových zábalů a už to by nám mělo být ukazatelem jeho blahodárných účinků. Ano, vím že u Indek jsou nádherné vlasy zapříčeněny spíš genetikou, ale prostě jsem trochu zaujatá na tu Indii no. Zatímco také léčí suchou pokožku a bojuje proti třepení konečků, jeho hlavním účinkem je vyživování vlasů a tudíž urychlování růstu. Můžeme jej také nanášet na řasy a obočí pro zahuštění. Dále se přidává do většiny olejů na vousy a je celkem jednoduché jeden takový "beard elixir" namíchat doma a darovat ho druhé polovičce nebo taťkovi k narozeninám.


Trochu jsem se nechala unést tak teď zpět k vlasům. Řekla bych, že arganový a ricinový jsou klasika a měli by být součástí každého správněho vlasového elixíru. Dál už je to trochu složitější, protože různých olejů je tisíce a my můžeme přidat v podstatě jakýkoliv. Já mám ráda olivový, ale je potřeba koupit nějaký za studena lisovaný (většinou nenajdete v běžném obchodě s potravinami). Já kupuji od Saloos nebo Nobilis Tilia. Olivový olej je velmi hydratační a proto je vhodný na suché vlasy. Další oleje se kterými mám dobrou zkušenost jsou avokádový a pupálkový. Pro jemné vlasy, které mají sklony se mastit bych doporučila jojobový nebo meruňkový olej, protože díky jejich vyšší hustotě mužou suché vlasy vysušovat, ale snadno se mastící vlasy nebudou zbytečně zatěžovat. 


Třešničkou na dortu tohoto elixíru je pár kapek esenciálního oleje, který je znám jako podpůrce růstu vlasů a pomocník při problémech jako jsou lupy, suchá pokožka hlavy i nadměrné vypadávání vlasů. Řeč je o EO z rozmarýny. Bylo mi řečeno, že i naše prababičky znaly účinky rozmarýny na vlasech a jejím vývarem si oplachovaly vlasy po umytí pro větší lesk a celkové zdraví vlasů.. ale o tom zase jindy :) Potom můžeme přidat i jiné esenciální oleje pro vůni, třeba levanduli, jasmín, nebo růži.


Jak tenhle zázrak používat? Dobrá otázka, namíchat si doma olejíčky do skleněné (hlavně ne plastové) nadoby není takový problém, ale co potom? Naneseme olej u kořínků vlasů a cca 5 minut masírujeme (stimuluje růst). Pokud jsme obzvlášť nešťastní se stavem v jakém se nachází naše konečky, je vhodné je nejprve zastřihnout a potom nanést oleje a postupně se posunovat nahoru až je olej po celé délce vlasů. Poté je smotáme do drdolu a zabalíme do ručníku nebo starého trička. Je také možné použít jednu z těch stylových čepiček pro vlasové zábaly. Účinky olejů můžeme maximalizovat tím, že je vystavíme teplu a proto někdo sedí na sluníčku, u topení a nebo skrz ručník pár minut fénuje teplým vzduchem. Tenhle krok je ale bez problému možný vynechat Je dobré zábal nechat na vlasech minimálně 5 hodin a proto je potřeba si trochu rozvrhnout den. Jestli ale nechceme obětovat odpoledne i večer péči o vlasy, můžeme se zábalem spát a vlasy umýt ráno. Vlasy poté umyjeme klasicky šamponem a pokud jsme důkladní, oleje vůbec nezanechají naše vlasy mastné (jako se spousta lidí obává) naopak budou krásně lesklé a hebké.Vyzkoušeli jste ho? 
Post a Comment

© Simply Living. Design by FCD.