Jarní úklid trochu jinak

May 10, 2017


Po mamce jsem bohužel nezdědila vášeň pro uklízení a udržování vzhledu svého domova jako z fotky v magazínu o bydlení. Zatímco většinu roku se musím k uklízení nutit, na jaře se i moje zahálčivá povaha probudí a mám chuť s pomocí téhle nově nabité energie probudit i zbytek prostoru kolem sebe. Od mytí oken až po drbání kachliček v koupelně to asi všichni známe. Já se ale při jarním úklidu ráda zaměřuji i na jinou stránku úklidu jako takového. Se snahou vytvořit v bytě příjemnou atmosféru a umožnit sobě i celému svému okolí aby se pořádně otřepalo z té zimní pasivity a lenosti, dělám pár rituálu, se kterými bych se s vámi dnes chtěla podělit.


Otevření oken. Jednoduché, ale účinné. I když si doma celoročné udržuju krásných 22 stupňů, při jarním úklidu a celkově během slunečných dnů nechám balkonové dveře otevřené a i s myšlenkou že budu muset luxovat květy ze stromů, pustím nějaké ty paprsky i k nám domů. Možná se to zdá jako zcela bezúčelný rituál, ale po dlouhé zimě ten vitamín D vážně všichni potřebujeme. Obzvlášť v Čechách! Balkon nebo zahrada. Pěstování bylinek, houpací síť, barevné květináče s hortenziemi, lebedění na dece, ranní káva, večerní víno... víc asi už říkat nemusím.


Šalvěj v aromalampě, jako tyčinka a nebo jako svazek je známá svými léčivými účinky a hlavně schopností čistit vzduch. Jaro je považováno jako období pro nové začátky a osobní růst. Jednou ze skvělých možností jak si pročistit nashromážděnou energii v bytě je tedy vykuřování šalvěje. Čistí jak nás tak i prostor, ale kouř by se neměl vdechovat přímo. A k tomu všemu i krásně voní. Difuzérem, aromalampou, nebo aerosol sprejem můžemé také efektivně vyčistit vzduch a k tomu povzbudit dobrou náladu nebo třeba ulevit bolesti hlavy. Čistící a desinfikační esenciální oleje jsou například: eukalypt, bergamot, borovice, citron, kadidlovník a tea tree. A na konec zbývá přebrat věci, které jsme za celý rok naakumulovali a říct sbohem těm z nich, které nepoužíváme a nebo v nás nevzbuzují pocit radosti. Určitě máte doma spoustu takových maličkostí třeba v šatníku, v kuchyni, nebo v šuplíku s kosmetikou (a to nemluvím o té, na které se datum spotřeby už ani nedá přečíst). Pokud pravidelně neděláte tenhle rituál budete překvapeni jak moc se může člověku ulevit po protřídění všech těch kousků, které si neoblečete ani "na doma". Mojí oblíbenou a vlastně jedinou knížkou o úklidu je The Life Changing Magic of Tidying, která se zaobírá přesně tím jak dosáhnout onoho pocitu uvolnění a čirosti na mysli po vyřazení nepotřebného harampádí z vašeho domova. Marie Kondo totiž vymyslela vlastní techniku přesně pro tenhle úklid a stojí to za přečtení. 

A jaké jsou vaše jarní rituály? 

KPost a Comment

© Simply Living. Design by FCD.